Miejsce religii w społeczeństwie to książka zawierająca analizę sposobów, w jakie teorie socjologiczne opisują relacje religii do innych obszarów życia społecznego. Punktem wyjścia stała się diagnoza kryzysu socjologii religii, zafiksowanej na problemie sekularyzacji i odizolowanej od głównego nurtu socjologii.
Celem pracy Sławomira Mandesa jest uporządkowanie socjologicznej refleksji teoretycznej na temat religii, przemyślenie powodów zaistniałego kryzysu i ustalenie, czy idee, które kiedyś wydawały się stosowne, przejdą weryfikację konfrontacji z ponownym ich odczytaniem. Autor w systematyczny sposób analizuje dzieła klasyków – Émile’a Durkheima i Maxa Webera, lecz jego uwaga koncentruje się na pracach Talcotta Parsonsa, Petera L. Bergera i Thomasa Luckmanna, czyli tych uczonych, których twórczość przypadła na drugą połowę XX i początek XXI wieku. Rozpatrywane są duży wokół sekularyzacji i możliwości, jakie dla socjologii religii otwiera dorobek Niklasa Luhmanna. Książkę kończy rozdział pokazujący, jak teoria Luhmanna może być rozwijana i przekształcana w program badawczy komunikacyjnej teorii religii.
Książka napisana jest w sposób nad wyraz przychylny dla Czytelnika. ( ) Może być czytana na dwa sposoby: jako przystępnie napisany podręcznik konwencjonalnych i współczesnych teorii socjologii religii albo – poprzez bardziej wyrobionych Czytelników – jako okazja do przypomnienia sobie i odświeżenia tych teorii oraz zinterpretowania ich, wspólnie z Autorem, na nowo. Wielu Czytelników z tej drugiej grupy z całą pewnością będzie zdziwionych, jak poglądy przypisywane autorom tych teorii są w dyskursie socjologicznym usprawniane i trywializowane.
z recenzji dr. Hab. Prof. UW Wojciecha Pawlika
Dr Sławomir Mandes – socjolog, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się teorią socjologiczną, socjologią religii, problematyką życia lokalnego i lokalnej polityki społecznej opisywaną i analizowaną z różnorodnych perspektyw teoretycznych i empirycznych.
Autor książek (m.in. Kapitał społeczny w drobnych miastach [współautor C. Trutkowski] 2005, Świat przeżywany w socjologii 2012) i wielu artykułów.
Podtytuł: W poszukiwaniu nowego programu badawczego socjologii religii
ISBN: 9788373833241
Kod paskowy: 9788373833241
Autorzy: Mandes Sławomir
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 20012
ilość tomów: 1
Numer kolejny tomu: 1
Miejscowość: Warszawa
ilość stron: 364
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.0x21.0cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.46
Język oryginału: polski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka