Uznaj swój gniew! Nazwij krzywdę po imieniu i uznaj winę sprawcy! Przebacz dopiero wtedy, gdy do tego dojrzejesz - a nie w reakcji na przeprosiny! Nieczęsto słyszymy takie słowa. Najczęściej uczy się nas panować nad swym gniewem, tłumić go.
Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Gniew jest naturalną reakcją psychiczną mająca bronić nas przed bezpośrednim zagrożeniem albo zranieniem. Potrzebujemy go; bez niego nie zdołalibyśmy przeżyć. Groźny staje się dopiero tłumiony gniew, który w końcu doprowadza do wybuchu wściekłości albo destrukcji, niszcząc więzi z innymi ludźmi.
Tłumiony gniew może zawładnąć nami w całości, przesłonić naszą prawdziwą tożsamość, uniemożliwić nawiązywanie relacji z innymi ludźmi i zamknąć nas w pułapce własnych emocji. By wyrwać się z morderczego uścisku tłumionego gniewu, trzeba się nauczyć go wyrażać - uczciwie i bezpośrednio.
Uczciwość stwarza przestrzeń dla bliskich więzi, zezwalając okazać szacunek samym sobie i innym jako równorzędnym partnerom. Ta książka uczy nas, jak we właściwy sposób wyrażać gniew, a także jak i kiedy udzielić przebaczenia.
Książka oparta jest na przykładach zaczerpniętych z życia innych ludzi. Jakże niejednokrotnie jednak możemy zobaczyć w tych sytuacjach własne doświadczenia. Nie ma bowiem takiej osoby, która nie doświadczałaby gniewu.