Książka otwiera cykl „Dzieła duchowe Karola de Foucauld", obejmujący najdojrzalsze duchowo pisma błogosławionego. Duch Jezusa to zbiór medytacji na temat cnót kardynalnych w Ewangeliach, powstałych w 1896 r., komentarzy do czerech Ewangelistów, datowanych na 1901 r. I wczesnych i późniejszych medytacji nad Ewangelią (z 1905 r. I lat 1914-1915).
Wszystkie powyższe wydania powstały na podstawie oryginalnych manuskryptów, sporządzonych w Ghardaia, zweryfikowanych przez postulatorów na potrzeby cyklu beatyfikacji. Dodajmy - nigdy w całości nie przetłumaczonych na język polski. Oprócz oczywistych walorów literackich, dzieła o. Karola de Foucauld zajmują szczególne miejsce wśród współczesnej literatury religijnej. Powstałe w zróżnicowanych okresach: czy to w Syrii, Algierii, Ziemi Świętej, czy na Saharze, niosą ten sam ładunek ekspresji i religijnego uniesienia. Nieraz pisane są w pierwszej osobie, jakby do czytelnika mówił sam Bóg. Nad wyraz sugestywne passusy, charakterystyczne dla lectio divina, nabierają charakteru medytacji, intymnej rozmowy z Bogiem, opartej na niezrównanej wrażliwości. Noty, pisane z pokorą, w poczuciu kruchości, świadomości własnych ograniczeń, posiadają nieraz cechy uniesień mistycznych.
Karol de Foucauld otwiera przed czytelnikiem wrota źródeł chrześcijaństwa. Życia zgodnego z Ewangelią, służby bliźniemu, kimkolwiek jest - ubogiemu, ostatniemu i wrogowi. Miłości do nieprzyjaciela. Odkrywania ducha wspólnoty.
przez karty dzieł duchowych bł. Karola de Foucauld przewijają się istotnie doświadczenia: dzielenia się Słowem Bożym we wspólnocie, praktykowania obowiązków chrześcijanina, słuchania Słowa Bożego, posłuszeństwa mu i głoszenia tym, którzy go jeszcze nie znają. Publikacja dzieł duchowych tego autora wydaje się ważnym krokiem, zapełnieniem luki na polskim rynku literatury religijnej. Wydanie uświetni Rok Karola de Foucauld, obchodzony w Kościele Katolickim w 100-lecie męczeńskiej śmierci zakonnika.