kolekcja: produktywni Święci
Są świeci, o których wiemy mało, jeśli chodzi o potwierdzone fakty, i do takich należy św. Idzi, opat i wyznawca, którego wspomnienie liturgiczne Kościół obchodzi 1 września. Urodził się on prawdopodobnie w Atenach ok. 640 r. I pochodził z królewskiego rodu. Jego pragnieniem było życie pustelnicze. Jak podają legendy, zamieszkał w puszczy, w jaskini, a Bóg zesłał mu łanię, która żywiła go swoim mlekiem. Tak odnalazł go król Gotów, Flaviusz, który w tej dziczy polował i w pogoni za łanią Idziego o niedużo nie trafił strzałą samego pustelnika. Król po spotkaniu z nim obiecał na tym miejscu ufundować klasztor, o ile Idzi zgodzi się zostać pierwszym opatem. Ten najpierw się opierał, ale w końcu przystał na propozycję. Przyjął święcenia kapłańskie i został pierwszym opatem nowo wybudowanego klasztoru. Miejscowość tę nazwano Saint-Gilles, czyli Święty Idzi. Zmarł 1 września 721 r. W opinii świętości.
Św. Idzi to jeden z grona czternastu Świętych Wspomożycieli, a także pięciu Świętych Uprzywilejowanych. Dzięki jego wstawiennictwu u Boga na świat przyszło sporo długo wyczekiwanych dzieci, m.in. Król Polski Bolesław III Krzywousty. To patron w sprawach beznadziejnych, opiekun małżonków, którzy nie mogą się doczekać potomstwa, matek w stanie błogosławionym, osób cierpiących na lęki, zagubionych duchowo oraz epileptyków, rolników, ogrodników i pasterzy.
W książeczce odszukamy historię życia św. Idziego i poznamy, jak rozwijał się jego kult w Polsce. Dowiemy się, jak jest ukazujeny i jakie są jego atrybuty, gdzie znajdują się jego grób i relikwie, a także w których polskich diecezjach są kościoły i sanktuaria pod jego wezwaniem. Poznamy również modlitwy za przyczyną tego świętego.
Wszystkie książki z linii posiadają nihil obstat władz duchownych.