seria: wydajni Święci
Święty kojarzony z Irlandią. Popularność świętego Patryka jest nad wyraz widoczna 17 marca, w dniu jego święta. Wówczas nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie, bardzo w USA, organizowane są legendarne uroczystości połączone z paradami i festynami. Niestety faktów z życia apostoła Irlandii znamy niewiele. Choćby relikwie nie przetrwały do czasów współczesnych. Ze źródeł pisanych, które rzekomo wyszły spod jego pióra, przetrwały dwa. Są to „Wyznanie" – dziennik duchowy i „List do Korotyka", w którym święty sprzeciwia się niewolnictwu i zabijaniu chrześcijan, których w większości sam ochrzcił jako biskup.
Patryk urodził się ok. 386 r. W zromanizowanej rodzinie chrześcijańskiej, którą cechowała głęboka wiara, prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Walii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów irlandzkich. Sprzedano go jako niewolnika do wypasania owiec na pastwiskach Dalriada. 6-letni okres niewoli był dla niego czasem nawrócenia. Obudziła się w nim tęsknota za Bogiem. A modlitwa stała się azylem, wytchnieniem, odpocznieniem i miejscem wolności, pełnym miłości Bożej. Po ucieczce z niewoli Patryk przyjął święcenia kapłańskie. Miał zamiar wrócić do ojczyzny, jednak we śnie miał widzenie i usłyszał nakaz powrotu do Irlandii i głoszenia tam Chrystusa.
Św. Patryk zmarł 17 marca 461 r. Przez lata działalności misyjnej schrystianizował całą Irlandię, wybudował dużo kościołów, założył liczne klasztory. Przyczynił się do rozkwitu chrześcijaństwa w Europie, gdyż wielu mnichów z Irlandii udało się na misje poza Zieloną Wyspę. W 1631 r. Papież Urban VIII wpisał Patryka w kalendarz świętych Kościoła katolickiego.
Święty jest czczony poprzez wszelkich chrześcijan. Oprócz Irlandii jest patronem Nigerii, do której przybyli misjonarze irlandzcy, a w Stanach Zjednoczonych archidiecezji Nowy Jork, Newark, Boston, Rolla, całego stanu Missouri. Także archidiecezji Melbourne, Loíza, Portoryko, Murcji (Hiszpania). Czuwa nad inżynierami, radcami prawnymi, podróżującymi, zdającymi egzaminy na prawo jazdy. Podwyższa upadłych na duchu i wyprasza u Boga nawrócenie błądzących.
W książeczce w efektywni Święci – konwencjonalnie – odnajdziemy historię życia św. Patryka i poznamy, jak rozwijał się jego kult. Dowiemy się, jak jest prezentujeny w ikonografii i jakie są jego atrybuty.
bardzo ważną częścią tej kolekcji są modlitwy za przyczyną potężnego świętego, ułatwiające osobistą z nim relację i dotarcie do Boga. W prezentowanej książeczce odnajdziemy m.in. Koronkę i litanię do św. Patryka, a także Pancerz św. Patryka – popularną modlitwę przypisywaną św. Patrykowi, która uznawana jest za efektywną.
Prezentowana kolekcja będzie się rozrastać, by powstała jedna obfita rodzina sprawnych Świętych, do których każdy będzie się mógł zwracać w rozmaitych potrzebach.
Wszystkie książki z serii posiadają nihil obstat władz duchownych.