Testamenty są swoistym zapisem starań podejmowanych w obliczu choroby i śmierci. Z większości przebija troska nie tyle o innych, co o spokój własnej duszy. To był najczęstszy motyw sporządzania testamentu.
nawet porządkowanie spraw majątkowych, które miało zapobiec ewentualnym kłotniom między spadkobiercami, było powodowane troską o wieczny spokój. Pod tym względem także duchowni nie wyróżniali się zbytnio spomiędzy sobie współczesnych.
Do spisywania testamentów duchowni byli zachęcani i obligowani rozporządzeniami synodów diecezjalnych, gdyż sprawa podziału majątku po zmarłym księdzu była problemem wciąż powracającym w ich statutach.
Wybrane do publikacji testamenty są odbiciem zróżnicowania, jakie panowało wśród duchowieństwa epoki staropolskiej. W tej grupie znajdują się jednocześnie zwykli wikarzy, prebendarze czy penitencjarze, ale także kanonicy kapituł czy pomniejszych kolegiat ówczesnej diecezji krakowskiej.
Jest to prawdziwy skarbiec wiadomości o świecie, który bezpowrotnie już przeminął i który jest dla potomnych kluczem do poznania i zrozumienia czynników codzienności tamtych ludzi. Tytuł Kościołowi mojemu jako ukochanej oblubienicy...
Autor s. Elżbieta Elena Wróbel Wydawnictwo Wydawnictwo UNUM EAN 9788376430485 ISBN 9788376430485 Kategoria Literatura, Religia liczba stron 226 Format 205x145 mm Rok wydania 2010 Oprawa broszurowa