Książę innych gór jest owocem badań i refleksji autora nad wielką rolą i znaczeniem klasztoru benedyktynów, a także sanktuarium świętokrzyskiego w przeciętniewiecznym Królestwie Polskim. Opowieścią o ludziach i czasach, w których stwarzała się żywa do dziś legenda Świętego Krzyża jako jednego z najważniejszych miejsc Polski Jagiellonów i o czasach wcześniejszych, kiedy Łysa Góra była miejscem ważnym dla plemion pogańskich.
Jest również opowieścią o tym, jak trudno jest zrekonstruować tak zwaną prawdę historyczną i na powrót ożywić przeszłość. Opowieścią dla Czytelnika starszego i młodszego, każdego, kto ma odwagę wyjść poza utarte schematy, opowieścią rozgrywającą się na rozmaitych płaszczyznach, w której autor oddaje głos średniowiecznym i nowożytnym kronikarzom, dokumentom, podróżnikom i współczesnym ludziom nauki.
W tej książce narracje z różnych czasów przenikają się, zezwalając na to, by w naszej wyobraźni odżyły wieki, które pozornie dawno już minęły. Opowieść skłania do szukania własnych dróg poznania Łysej Góry jako zwartej i nieszablonowej całości, wyprodukowanej wspólnymi siłami kultury i natury.
Jest to też ukłon oddany w stronę największego piewcy świętokrzyskiego sanktuarium, Jana Długosza, autora nieprzeciętnego opisu tego miejsca, które uważał za najważniejszą polską górę i dlatego nadał jej miano,,księcia innych gór".
Książka jest pierwszą częścią zamierzonej pokaźniejszej całości; następna część będzie dotyczyć czasów nowożytnych (od XVI wieku do kasaty klasztoru w 1819 roku). Czesław Hadamik, archeolog, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor (i współautor) około 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 11 książek.
Od lat prowadzi badania archeologiczno-architektoniczne na terenie klasztoru świętokrzyskiego. Odbiorcy: - obszerne grono Czytelników - zarówno tych, którzy niejednokrotnie odwiedzają Święty Krzyż, jak i tych, którzy chcieliby poznać ten wyjątkowy zakątek Polski.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę$210 - nieskomplikowany i dostępny opis legendarnych i historycznych dziejów Łysej Góry, skłaniający do samodzielnych refleksji i uruchomienia wyobraźni - mnóstwo nowych informacji, wędrówka po miejscach słabo, albo w ogóle nieznanych, a ściśle związanych z największymi postaciami historii Polski.