Monografia Zbigniewa Palskiego, którą oddajemy dziś do rąk Czytelników, ma długą i w jakimś sensie tajną historię, tak jak służba specjalna będąca obiektem badań Autora.Pierwsza wersja opracowania o informacji Wojska Polskiego trafiła do Agencji Wydawniczej CB bodaj w 1998 roku.
Dziś trudno odtworzyć okoliczności, które spowodowały, że wówczas nie doszło do publikacji tego niezwykłego dziełaUpływ lat w żaden sposób nie odcisnął negatywnego piętna na monografii Z. Palskiego Można posiadać ponadto pewność, że nigdy nie powstanie porównywalne opracowanie, ponieważ na przełomie lat 1989/1990 na polecenie ostatniego szefa WSW gen.
Edmunda Buły zniszczono aż 85% archiwum danych WP.Podstawowym celem tej pracy jest udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: jaka była struktura i zadania organów informacji wojskowej$299 jacy ludzie byli realizatorami represji$300 jakimi sposobami je realizowano$301 jakie były zakres i formy represji w WP$302 kto w organach danych był stanowczo obciążony udziałem w bezprawiu$303Tym zasadniczym pytaniom podporządkowany jest układ pracy problemowo chronologiczny.
Składa się ona z czterech rozdziałów: pierwszy demonstruje strukturę i zadania danych wojskowej w całym okresie jej istnienia. Szczególną uwagę poświęcam przy tym naczelnemu organowi kontrwywiadu wojskowego Głównemu Zarządowi danych.
Rozdział drugi traktuje o kadrach i liczebności danych, z uwypukleniem kadry oficerskiej. Rozdział trzeci zawiera opis metod pracy operacyjnej danych, a więc poza procesowych środków służących wyodrębnieniu tzw.
wrogów i sposobów ich wyłaniania, czyli prezentuje pracę z agenturą. Rozdział czwarty przedstawia wymiary represji w WP spowodowanych działaniami i wskazuje osoby wyjątkowo obciążone spośród tego aparatu.
Monografię uzupełniają aneksy zawierające obsadę personalną ważniejszych stanowisk służbowych w organach informacji i załączniki przedstawiające podstawowe dokumenty tej służby.