Agatha Christie i Dorothy L. Sayers – gwiazdy międzywojennej złotej epoki kryminałów„The Guardian"seria kryminałów kultowej brytyjskiej autorki po raz pierwszy w Polsce całkowicie! Po spędzeniu trzech miesięcy na Korsyce lord Peter Wimsey rozpoczyna już zapominać o angielskich wrzosowiskach, jednak w czasie podróży po Paryżu ojczyzna mu o sobie przypomina.
I to w wyjątkowo nieprzyjemny sposób. Nagłówki angielskich gazet głoszą, iż jego brat Gerald został… oskarżony o morderstwo. Ofiarą jest niedoszły szwagier Wimsey’ów, a do zbrodni doszło w rodzinnej posiadłości księcia Denver w Yorkshire.To już nie jest zwykła zagadka kryminalna, lecz sprawa honoru.
I to lord Peter będzie musiał go obronić!Problem w tym, iż Gerald odmawia współpracy w śledztwie. Czyżby jednak był winny? Dorothy L. Sayers wniosła do powieści detektywistycznej oryginalność, inteligencję, energię i dowcip.P.D.
James Mówi się, że królowa kryminału jest tylko jedna – niezastąpiona i niewątpliwie nieprzemijalna Agatha Christie. A jednak nie była to jedyna angielska pisarka, która stworzyła typową dla siebie atmosferę zbrodni, a także akcentującą się postać śledczego, nadzwyczajnie zgraną z dawnymi realiami kryminalnymi.
Mowa o niesamowitej Dorothy L. Sayers, a także kreacji lorda Petera Wimsey’a […]. Czarujący bohater to jedno,interesujący okazuje się zawarty tu czarny humor – stricte brytyjski, prezentujący arystokrację i angielską obyczajowość z wyraźnym przymrużeniem oka.
Zaskakująco ładny kryminał retro!mozaikaliteracka.pl Uważam, iż jest to naprawdę urocza, wciągająca i zabawna lektura. W tej książce byłam pod wielkim wrażeniem wyśmienitej fabuły, misternych szczegółów, a jeszcze bardziej ładnej prozy.
Nie mogę się doczekać, by przeczytać więcej książek Dorothy L. Sayers. Obok Agathy Christie pojawiła się na mojej liście nowa autorka powieści kryminalnych do odkrycia.nakanapie.pl Fragment wprowadzenia autorstwa Elizabeth George: Gdyby Dorothy L.
Sayers dowiedziała się, w jaki sposób zetknęłam się z jej cudownymi powieściami detektywistycznymi, przewróciłaby się w grobie. Niemało lat temu Ian Carmichael grał lorda Petera Wimseya w kilku filmach, które miałam okazję obejrzeć w publicznej telewizji w moim domu w Kalifornii.
Pamiętam, jak spiker wymieniał najważniejsze punkty biografii i imponującej kariery zawodowej Sayers, która była między innymi jedną z pierwszych absolwentek Oksfordu i tłumaczką Dantego. Byłam pod wrażeniem jej osiągnięć, lecz jeszcze pokaźniejsze wrażenie zrobił na mnie jej rewelacyjny detektyw.
Obejrzałam ekranizacje, a potem sięgnęłam po książki.[Ten cudowny arystokrata] oczarował mnie we wszystkich aspektach: od fircykowatego języka do koligacji rodzinnych. Niedługo mówiąc, przywiązałam się do Wimseya, do jego spokojnego, nieodłącznego służącego Buntera, do księżnej wdowy Denver, do nadętego księcia i nieznośnej księżnej Denver, do Charlesa Parkera i lady Mary… W powieściach Sayers odnalazłam bohatera, którego szukałam w beletrystyce: kogoś, kto prowadzi zwykłe życie, a nie herosa niezaangażowanego w żadne związki, które mogłyby zaburzyć precyzyjnie skonstruowaną fabułę.
[…]świeże wydanie powieści Sayers to nie lada wydarzenie. Oto kolejne pokolenie czytelników otwiera autorce drzwi do swojego życia i początkuje niezapomnianą podróż w nietuzinkowym towarzystwie. Gdy wpadnie się w tarapaty, a sytuacja stanie się opłakana, można wezwać Sherlocka Holmesa, który ekspresowo upora się z kłopotem.
Lecz gdy chce się posiadać pewność przetrwania zmiennych kolei losu, najlepiej trzymać się lorda Petera Wimseya. O autorce:Dorothy L. Sayers (1893–1957) – wyjątkowo popularna brytyjska autorka, poetka, dramatopisarka, eseistka i tłumaczka (między innymi Boskiej komedii Dantego i Pieśni o Rolandzie).
Ukończyła Somerville College w Oksfordzie i jako jedna z pierwszych pań w Anglii otrzymała stopień naukowy. Choć sama dystansowała się od feministycznych etykietek i wolała być uważana za „po prostu człowieka", wierząc w praktykowanie praw kobiet bardziej niżeli w ich głoszenie, krytycy do dziś uznają ją za feministką, a jej książkę Gaudy Night nazwano „pierwszą feministyczną powieścią kryminalną".Zanim rozpoczęła karierę kryminałopisarki, pracowała jako copywriterka.
Jest autorką m.in. Sloganu It Pays To Advertise (Reklama popłaca) i wielu niezwykłych kampanii reklamowych.Sayers miała niebywałe poczucie humoru i niezliczone zainteresowania, od muzyki po motocykle. Lecz cierpiała także z powodu nieudanych romansów, a wielu uważało ją za skandalistkę.
W niezbyt tolerancyjnym klimacie moralnym czasów, w których przyszło jej żyć, urodziła nieślubnego syna.Przyjaźniła się zC.S. Lewisem, G.K. Chestertonem i Agathą Christie, z którą wspólnie należały do brytyjskiego stowarzyszenia autorów powieści kryminalnych, Detection Club.Jej najistotniej znanym dziełem jest proces powieści kryminalnych z arystokratą i detektywem amatorem – lordem Peter Wimsey, obejmujący jedenaście tomów i trzy zbiory opowiadań.
Kolejne części przygód lorda w przygotowaniu. Tytuł Zastępy świadków Autor Dorothy L. Sayers Tłumacz Dorota Konowrocka-Sawa Wydawnictwo Znak JednymSłowem EAN 9788324077069 ISBN 9788324077069 Kategoria Literatura\Sensacja kryminał ilość stron 416 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 1