"Pamiętam, jak strasznie się bałam, kiedy kończyłam przepisywać na maszynie manuskrypt naszego pierwszego przekładu »Egzorcysty«. Minęło prawie czterdzieści lat, a ja pracując dzisiaj nad nową, poszerzoną wersją, bałam się jeszcze bardziej...
To jest naprawdę horror wszech czasów!" Dagmara Chojnacka, współautorka przekładu Georgetown w Ameryce, nieświadoma konsekwencji z pozoru niewinnej zabawy niewielka Regan bawi się spirytystyczną tabliczką Ouija.
Nawiązuje kontakt z bytem demonstrującym się jako Kapitan Howdy. Wkrótce w jej otoczeniu dochodzi do paranormalnych zjawisk, a dziewczynka przejawia objawy opętania. Zaniepokojona drastycznymi zmianami w zachowaniu córki i niewytłumaczalnymi zdarzeniami Chris McNeill, lubiana gwiazda filmowa, zabiera Regan do lekarza.
Ponieważ ten niczego niepokojącego nie zauważa, zdesperowana Chris prosi o pomoc znajomego duchownego, przechodzącego poważny kryzys wiary młodego ojca Damiena Karrasa. Ten podejmuje się odprawienia egzorcyzmów.
Pomocy udziela mu doświadczony, schorowany ojciec Lankester Merrin, dla którego spotkanie z demonem okazuje się nie być pierwsze. Zaczyna się walka o uwolnienie dziewczynki z rąk demona… Na podstawie powieści powstał wielokrotnie nagradzany (między innymi dwoma statuetkami Akademii Filmowej) jeden z najbardziej szokujących obrazów w historii, kultowy dziś film w reżyserii Williama Friedkina.
"Powieść grozy bez czekania, aż wybije północ". The Boston Globe "Niewielu czytelników zachowa zimną krew. »Egzorcysta« ma się tak do innych powieści tego gatunku, jak równanie Einsteina do kolumny cyfr w rachunkach księgowych".
New York Times Book Review "Ogromnie wciągająca lektura. Trzyma czytelnika jak w imadle godnym Poe’go". Los Angeles Times "Cudownie pasjonująca!" Newsweek "Absolutnie znakomita! Blatty przekonuje, że ta straszna historia mogła zdarzyć się naprawdę".
Cleveland Plain Dealer "Nie mogłem się oderwać od »Egzorcysty« do samego świtu. Wstrząsająca historia prowadząca do gwałtownego rozwiązania". Cosmopolitan "Powieść, która czyta się sama. Poe i Mary Shelley pewnie żeby przyznali, że Blatty operuje w ich wieloznacznym stanie zawieszania pomiędzy światem rzeczywistym i nadprzyrodzonym… Jeży włosy na głowie".
Life Powyższy opis pochodzi od wydawcy.