– Czyś już wymyśliła bajkę o krasnalu? – pytają wszyscy, bo się widać od Tadeuszka wszelkiego dowiedzieli.
– Owszem, wymyśliłam – mówię. – Siadajcie i posłuchajcie: „Był sobie raz krasnal..."
Tak zaczyna się baśń o krasnalu Hałabale, który już od 1936 roku zabawia polskie dzieci.
W tym wydaniu wracamy do niezapomnianych ilustracji wybitnego artysty Zdzisława Witwickiego.
Lucyna Krzemieniecka– autorka książek dla dzieci, poetka. Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1926 roku na łamach pisma „Głos Prawdy". Była związana z grupa literacką Kwadryga. Współpracowała z redakcjami pism dla dzieci: „Świerszczyk", „Płomyk", „Płomyczek", a także z Teatrem „Baj" i Polskim Radiem. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zdzisław Witwicki– wybitny malarz i rysownik. W dzieciństwie sam ilustrował swoje lektury szkolne, żeby je nieco urozmaicić. Po wojnie został redaktorem artystycznym w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia". Największą sławę zyskał jako twórca graficznych wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka. Zilustrował ponad siedemdziesiąt książek, w tym m.in. „Malowany ul" Adama Bahdaja, kolekcję o wróbelku Elemelku Hanny Łochockiej, „Pimsa, którego nie ma" Joanny Papuzińskiej, „Zimę z białym niedźwiedziem" Heleny Bechlerowej i oczywiście „Z przygód krasnala Hałabały" Lucyny Krzemienieckiej.
Ma na koncie ponad dwieście pięćdziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. W Bolonii, Pradze, Bratysławie, a także Londynie), a za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Laureat Medalu Polskiej Sekcji IBBY (2001) i Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010). W Przedszkolu nr 31 przy ulicy Kruczej w Warszawie, którego jest patronem, posiada się stała ekspozycja prac artysty.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.