Jest rok 1919. Polska ledwie co odzyskała niepodległość, a wraz z nią – Puszczę Białowieską. Do Białowieży przybywa jeden z najwybitniejszych polskich przyrodników – profesor Władysław Szafer. Ma sprawdzić, w jakim stanie Puszcza przetrwała ponad wiek carskich rządów i czas I wojny światowej.
Zastaje ponury obraz: spalone wsie, wyniszczone lasy i ostatni żubr, który zginął z ręki kłusownika... Czy jednak bez wątpienia ostatni? Przecież ocalał jeden znikomy żuberek, który nie dość, że jeszcze nie ma imienia, to niedużo wie o samodzielnym życiu w lesie.
W poszukiwaniu innych żubrów wyrusza do legendarnego Serca Lasu. Nie domyśla się choćby, jak ważną rolę przyjdzie mu odegrać w rozgrywce, której stawką jest los Puszczy... „Ostatni żubr" Tomka Samojlika, autora m.in.
„Ryjówki przeznaczenia", „Norki zagłady", czy „To nie jest las dla starych wilków" to niezwykła opowieść o tym, jak powstał rezerwat w Puszczy Białowieskiej. Jest to historia oparta na faktach, lecz niepozbawiona części fantastycznych, tak standardowych dla komiksów Samojlika, doktora Instytutu Biologii Ssaków PAN (dawniej Zakład Badania Ssaków PAN).
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.