spomiędzy wszystkich legend, baśni i bajek, spomiędzy wszelkich książek dla dzieci, jakie są na świecie, ta jedna jest dla polskiego dziecka najważniejsza. Jakże bowiem być Polakiem, nie znając Podania o Lechu, Czechu i Rusie, legendy O Piaście i Popielu czy o Niewidomym księciu Mieszku; legend i bajek krakowskich – O wawelskim smoku, O Wandzie, co Niemca nie chciała, Lajkonika, mężczyzny Twardowskiego; legend i baśni warszawskich – Warsa i Sawy, Warszawskiej syrenki, Bazyliszka, Złotej kaczki; opowieści góralskich – O śpiących rycerzach w Tatrach, Janosika; i wielu innych genialnych bajek i baśni polskich, takich jak Jak to ze lnem było, O dwunastu miesiącach, Szewczyk Dratewka, Szklana góra, Waligóra i Wyrwidąb, Z chłopa król.
Legendy, baśnie i bajki zgromadzone w tej wartościowej i bliskiej naszym sercom książce należą do najważniejszych, ale i najbłyskotliwiejszych utworów dla niewielkich czytelników. Skatalogowano tu wyśmienite opracowania arcydzieł dla dzieci.
Teksty napisane są żywym, pełnym wartkich dialogów, a zarazem literackim stylem, historie opowiedziano z werwą i podkreśleniem pasjonującego charakteru każdej intrygi. Język i tempo opowieści przychylne są dzisiejszemu czytelnikowi.
Na wyróżnienie zasługuje bogata i atrakcyjna szata graficzna. Jest ona czymś więcej niżeli tylko przyjazną dla oka ozdobą tekstów – da niewiele znaczącym czytelnikom trwałą wizję niezapomnianych bohaterów naszych polskich bajek, baśni i legend oraz scenerii z naszej przepięknej polskiej historii.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.