W niewielkim miasteczku mieszkała rodzina Człowieczyńskich: mama, tata oraz piątka nieszablonowych dzieci: Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Każde z nich było zupełnie inne i każde potężnie kochane...
Radość cały czas się cieszyła, Złość była szczególnie żywiołowa, Smutek popadał w melancholię, Wstręt był przebojowy i nieprzeciętnie wiedział, czego nie lubi. A Lęk? No właśnie… Kochanego Lęczka rodzicom najtrudniej było zrozumieć. Nie mieli pomysłu, jak dotrzeć do tak bojaźliwego i skrytego dziecka.
„Bajka o Lęku wzięła się z bezsilności, lecz też z wiary w to, iż do zrozumienia lęku trzeba poszukać drogi przez słowa. I w ten sposób odebrać mu trochę jego moc. To bajka dla wszelkich minimalnych ludzi, którym potwory spod łóżka nie dają żyć i których hałas na klatce przyprawia o gęsią skórkę. To także opowieść dla dorosłych – jednocześnie dla tych, którzy lęku nie lubią, a choćby się go boją, jak i dla tych, którzy znają go aż za prawidłowo, lecz brakuje im słów, żeby o nim rozmawiać. Jest zachętą do tego, żebyśmy wszyscy wyjęli Lęk ze swoich szaf, bo tak naprawdę jest on jak każde inne uczucie. I nie ma się czego tak bać".
Agnieszka Jucewicz
Emocje – zwłaszcza emocje dzieci – to istotnie delikatny temat. Ale kiedy opowiada o nich Agnieszka Jucewicz, autorka m.in. Książki Czując. Rozmowy o emocjach, możemy być pewni, iż nie tylko do bohaterów, ale także do znikomych i obfitych czytelników, odnosi się z wielką wrażliwością i szacunkiem. Sugestywne ilustracje stworzyła zaś jedna z najistotniej uwielbianych polskich ilustratorek – Marianna Sztyma.
Agnieszka Jucewicz - dziennikarka, autorka licznych autorka książek o tematyce psychologicznej, m.in. „Żyj wystarczająco korzystnie", „Kochaj wystarczająco należycie" (z Grzegorzem Sroczyńskim), „Wybieraj wystarczająco korzystnie", „Czując" i „Niepewności" (z Tomaszem Kwaśniewskim) a także „Dom w butelce" (z Magdaleną Kicińską).
„Bajka o Lęku" to jej pierwsza książka dla dzieci.
Marianna Sztyma - zajmuje się ilustracją prasową i ilustracją książkową, przede wszystkim dla dzieci. Maluje obrazy, rysuje niedługie komiksy, projektuje okładki i książki. Z przyjaciółkami w kolektywie POL_SZTYMA_WOLNA buduje kolekcje talerzy i wazonów. Mieszka w znikomej wiosce na Pogórzu Izerskim. Głaszcze koty i psy, i trochę się martwi, że wszyscy umrzemy.