"Historia jest źródłem sygnałów ostrzegawczych. Trzeba jednak nauczyć się je odczytywać i odróżniać to, co jest ledwie tymczasowe od tego, co trwa przez wieki. Nie można przeprowadzać reform systemowych sprzyjających efektywności tych systemów bez wiedzy o tym, że instytucje tworzą strukturę o przeróżnym horyzoncie działania, a ich modernizacja jest możliwa, lecz działanie zadekretowanych reformami nowych instytucji jest warunkowane, m.in.
przywiązaniem reguł myślenia i działania do szlaku dziejowego. Bez rzetelnej wiedzy historycznej, recepty uczonych łatwo stają się życzeniami, a reformy odwołujące się do nich rozczarowują wcześniej czy później." ze wstępu autora "Prace profesora Michała G.
Woźniaka za każdym razem wnoszą coś nowego do naszej ekonomicznej wiedzy. Nie inaczej jest i tym razem. To ambitne dzieło opisuje i objaśnia burzliwy przebieg procesów gospodarczych w Polsce w latach 1918-2018.
Łatwiej pisać o pierwszych dekadach minionego stulecia, dzieli nas od nich bowiem pokaźny już dystans historyczny, aniżeli o dekadach ostatnich, których byliśmy świadkami i uczestnikami. Autor wszak adekwatnie demonstruje, jakich ogniw nie starczało, żeby był to proces zintegrowanego rozwoju, która to wciąż tylko idea i teoretyczna koncepcja nie tylko jemu jest bliska." Prof.
Grzegorz W. Kołodko, - Akademia Leona Koźmińskiego, czterokrotnie wicepremier i minister finansów RP w latach 1994-1997 i 2002-2003 "W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości autor postanowił sięgnąć do historii, by pokazać, iż można w niej znaleźć nauki i inspiracje, które mogą nam się przydać w dzisiejszej rzeczywistości.
Stwierdza, stosownie, że powinniśmy użyć holistyczne podejście, które pozwoli analizować sprzężenia sfery ekonomii z innymi obszarami bycia i działania ludzkiego. (...) Książka stanowi historyczny przegląd realizowanych w Polsce polityk gospodarczych.
posiada niemało nad wyraz stosownych spostrzeżeń, które pozwalają lepiej rozumieć dzisiejszą gospodarczą rzeczywistość. Publikacja jest ważnym głosem w trwającej w Polsce dyskusji, jaki nadać kierunek rozwojowy gospodarce i jak tego dokonać,realizowana polityka prowadziła do rozwoju zintegrowanego, gospodarki progresywnej i zmodernizowanego kapitału ludzkiego.
Książka powinna zainteresować ekonomistów i socjologów - oraz, a może na ogół, polityków." Prof. Dr hab. Jerzy Żyżyński - ekonomista związany z Uniwersytetem Warszawskim, członek Rady Polityki Pieniężnej, były członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN Powyższy opis pochodzi od wydawcy.