Bajka dla dzieci od lat 4 o tym, iż pozory mylą, a prawdziwe piękno i dobro kryją się niekiedy pod niezwykle niepozorną postacią. Oto na leśnej polanie pojawia się enigmatyczne jajko. Jest przepiękne, kolorowe i budzi uznanie wszelkich mieszkańców lasu.
Każdy chce być… jego rodzicem – i ptak, i żółw, i mrówka, i krokodyl. Inicjuje się duża leśna awantura o ustalenie ojcostwa. Skłóconych mieszkańców lasu godzi mądry kangur. – Wychowajmy je wszyscy razem – powiada, i tak również się dzieje.
Zwierzęta kolejno podejmują opiekę nad kwiecistym jajkiem. Aż nadchodzi dzień, kiedy z jajka wykluwa się pisklę – brzydkie, niepozorne, wystraszone. – To nie moje – kolejno odwracają się od niego przyszywani ojcowie.
Wszyscy oprócz jednego, mądrego kangura. Wychowany w jego kieszeni niepozorny pisklak okaże się rewelacyjnym śpiewakiem, którego koncertów będzie słuchał cały las. – I pomyśleć, że on mógł być nasz – westchnie z żalem zachwycona mrówka.
Tak oto niepozorne stało się przepiękne. Lecz jego urodę umiał zobaczyć tylko mądry kangur. „Każdy z nas ma swego kangura. Lecz też każdy z nas może być kangurem" – powiada autorka książki na Stronie z Autografem.
Bo choćby to, co najbardziej niepozorne może kryć w sobie sporo dobra i fascynującą tajemnicę. "Moje – nie moje" jest wpisane na Złotą Listę książek polecanych przez Fundację "ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom".
Zdobyło wyróżnienia w konkursach: „najbłyskotliwiejsze Książki Roku 2003" PTWK oraz "Książka Roku 2004" Polskiej Sekcji IBBY. Dodruk, wydanie 2021. Książka znalazła się na liści lektur do podręcznika Lokomotywa, wyd.
GWO. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.