Dzieci nieraz zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli często czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na niełatwe tematy, co im odpowiadać. Bo także czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?
seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.
Każdy tom posiada sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.
typowe ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy choćby nieco wywrotowy - wszak myślenie to nadzwyczajna zabawa!
Pytania w tomie ŻYCIE, CO TO TAKIEGO?:
Co może sprawić, iż będziesz szczęśliwy?
Czy będziesz kiedyś mistrzem?
Dlaczego życie bywa ciężkie?
Dlaczego istnieje człowiek?
Dlaczego i po co żyjemy?
Dlaczego umieramy?
Skoro filozofia polega na zadawaniu pytań, to dzieci z natury są filozofami. Autor tej kapitalnej linii, wzorem dzieci, zadaje niełatwe pytania. I nie zadowoli się gładkim komunałem, jaki podsuwa ci wytresowany sufler w głowie. Będzie drążył i pytał dalej... Nie po to, żeby uzyskać odpowiedź. Ale żeby poruszyć w twojej głowie nieużywane trybiki, przewietrzyć rozum, rozpoznać uczucia. To jest pyszna lekcja dla raczkujących i ząbkujących filozofów. Dla tych niezmordowanych, nieznacznych PYTALSKICH, z których wyrastają rozumni dorośli.
Joanna Olech