Saponiny steroidowe to pochodne spirostanu albo furostanu. Powstają na układzie steranu z ugrupowaniem cyklicznym bocznym. Ugrupowanie boczne składa się z pierścienia 5-członowego i pierścienia 6-członowego. Oba pierścienie są połączone węglem spiro C-22. Saponiny steroidowe pochodne furostanu nie posiadają zamkniętego pierścienia F, ale łańcuch alifatyczny. W zakresie właściwości anabolicznych wykorzystuje się sarsasapogeninę, diosgeninę, jamogeninę, smilageninę, tigogeninę, hekogeninę. Wymienione saponiny posiadają w pozycji 3 grupę wodorotlenową, dzięki czemu, w obecności katalizatorów osiągalne jest przekształcenie ich w hormony sterydowe lub parahormony sterydowe o działaniu anabolicznym. W organizmie człowieka istnieją optymalne szlaki metaboliczne zdolne do biosyntezy aktywnych substancji sterydowych (anabolicznych) z wymienionych saponin, pod warunkiem wstępnej obróbki biochemicznej jaka zachodzi pod wpływem enzymów symbiotycznej mikroflory jelitowej. Enzymy te przekształcają saponiny w związki pregnanowe (C-21) i androstanowe (C-19), będące substratami do syntezy testosteronu i androsteronu. Do celów anabolicznych najbardziej wydajne są saponiny o podwójnym wiązaniu pomiędzy węglem C5 i C6. Degradacja metaboliczna łańcucha bocznego saponiny steroidowej (utlenienie, redukcja, dehydroksylacja, dehydratacja), doprowadza do powstania związku C-19 (testosteron).
Dostarczanie tego typu prekursorów androgenów przy równocześnie znormalizowanej mikroflorze jelitowej może rozszerzyć liczba produkowanego testosteronu choćby o 4 mg w ciągu doby. Dzięki tej nadwyżce pojawia się we krwi tzw. Testosteron wolny, nie związany z białkami. Właśnie ten wolny testosteron zagwarantuje efekt metaboliczny. Dodatek fitosteroli, a także stymulatorów wydzielania insuliny (prekursory i aktywatory hydroksy-izoleucyny, czysta 4-hydroksy-izoleucyna) zawartych w ekstraktach z czarnuszki i kozieradki gwarantuje dodatkowe pobudzenie przyrostów tkanki łącznej i tkanki mięśniowej. Rozszerzone wydzielanie insuliny powoduje: pobudzenie syntezy glikogenu i białek, ułatwienie transportu przez błony komórkowe do wnętrza komórek ? glukozy, aminokwasów, potasu i kwasów tłuszczowych, hamowanie nadmiernej glikogenolizy, zubażającej mięśnie w materiał energetyczny.
Dawkowanie:
-2 kapsułki dziennie, po posiłku. Biosterol? powinien być przyjmowany codziennie. Z uwagi na cechy stymulujące do dynamiczności, środek najlepiej jest przyjmować przed godziną 18-tą. W dni treningowe należy przyjąć 1 kapsułkę wraz z ostatnim posiłkiem przed treningiem. W przypadku użytkowania 2 kapsułek dziennie - spożywać po jednej, po przeróżnych posiłkach.
Przeciwwskazania i działania niechciane:
towaru nie powinny stosować kobiety w ciąży, a także w okresie karmienia. Nie zaobserwowano skutków ubocznych w trakcie podawania preparatu.
elementy czynne (ekstrakty):
Nigellae fluidum,
Capsici fluidum,
Trigonellae fluidum,
Myristicae liquidum,
Glycyrrhizae siccum,
Cynarae fluidum.
Jedna kapsułka gromadzi:
? 200 mg saponin,
? 66 mg fitosteroli,
? 0,25 mg alkaloidów steroidowych.
produkt asygnowany do sprzedaży dla osób pełnoletnich.
Przechowywanie:
Preparat należy przechowywać w temp. Do 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Opakowanie:
3 blistry po 12 kapsułek miękkich.