Bostik Contact N 726 Multi ST Tiksotropowy (niekapiący) klej do wykładzin jest klejem kontaktowym nadającym się do klejenia tekstylnych wykładzin na schodach i ścianach, listwach i profilach i wykładzinach z PCV, gumy i korku. W technologicznej dziedzinie nadaje się do przeróżnych kompozycji klejenia skóry, gumy, metalu, korku, drewna, nieelastycznego PCV, materiałów piankowych (za wyjątkiem pianek ze styropianu) i inne. Do klejenia tkanin wzmacniających na podkładach izolujących, np. Dzianina wzmacniająca ARMIERUNGSGEWEBE 100 na wykładzinie wygłuszającej NIBOLAY TS 150. W budowie hal sportowych pasuje do klejenia ścian odbojowych (sprawdzane i kontrolowane poprzez Instytut Badania tworzyw w Stuttgarcie). Szczególne atrybuty:
- nie kapie ze ścian i sufitów
- klej nie ścieka z porowatych podłoży
Sposób wykorzystania Nałożyć wystarczającą ilość
Bostik Contact N 726 Multi ST pędzlem albo drobno uzębioną szpachelką i równomiernie rozprowadzić po obu powierzchniach klejenia. Unikać zbyt dużej ilości kleju. Otwarte powierzchnie kleju chronić przed kurzem i przeciągiem. Potężnie chłonne materiały co najmniej dwa razy posmarować klejem, żeby powstał zamknięty film kleju. Drugie posmarowanie klejem może nastąpić dopiero wtedy gdy pierwsza warstwa kompletnie wyschnie.
Czas klejenia kontaktowego: Po nałożeniu kleju należy pozostawić klej do odparowania. Części należy najwcześniej do siebie docisnąć gdy przy dotknięciu klej nie zostanie na palcach (tzw. Test organoleptyczny). To jest w zależności od nałożonej ilości kleju, materiału i warunków klimatycznych po ok. 10-20 minutach. Ponadto po tym czasie odparowany klej zostanie jeszcze poprzez dłuższy czas osiągalny do sklejenia. Nie trzymać dłużej jak kilka godzin, ponieważ przylepność kleju zależy od naniesionej ilości kleju, rodzaju powierzchni materiału, temperatury powietrza i wilgotności powietrza. Klejenie: asygnowane do klejenia części dokładnie do siebie przycisnąć, ponieważ późniejsze przesuwanie materiału nie jest osiągalne. Następnie docisnąć krótko i silnie te części. Im wyższa siła docisku tym bardziej solidne klejenie. Potrzebny nacisk można uzyskać używając walcy dociskowych. Unikać powstawania pęcherzyków powietrza. Unikać przegięcia się pokrytych klejem części. Z powodu wysokiej początkowej sile klejenia części klejone mogą być najczęściej natychmiast dalej przerabiane. Końcowe stężenie kleju powstaje dopiero po kilku dniach. Przygotowanie podłoża: Podłoże musi być zgodnie z obowiązującymi normami i instrukcjami (DIN 18365) oczyszczone, suche, niezarysowane, wytrzymałe na ściskanie i rozciąganie i fachowo przygotowane do wykładania wykładziny. Używać optymalnych warstw gruntowych i mas szpachlowych. Jastrychy z asfaltu lanego i inne nie oporne na rozpuszczalnik podłoża szpachlować na grubość co najmniej 2 mm. Przed klejeniem trzeba oczyścić listwy i profile z substancji utrudniających klejenie. Do czyszczenia używać SOLVENT 300.
Materiały, które będą klejone muszą być suche. Zawartość wilgoci w materiałach drewnianych powinna wynosić 8-12%. Przy klejeniu we wnętrzu pomieszczeń tynk musi być konkretny i wolny od farb. Wszystkie materiały muszą być klimatyzowane zgodnie z zaleceniami ich producentów.