Viktoras Kulvinskas (ur. 23 lutego 1939 roku w Kownie (Litwa)) to naturopata, holistyczny lekarz, promotor zdrowego odżywiania, zwolennik minimalistycznej żywności i autor bestsellera Survival In the 21st Century.
Po II wojnie światowej wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Jest współzałożycielem, razem z Ann Wigmore, Instytutu Zdrowia Hipokratesa, gdzie pełnił funkcję dyrektora ds. Badań. O działalności Viktorasa Kulvinskasa pisali w swoich książkach Steve Meyorowitz i Paul Nison.
Gdy w 1975 r. Ukazała się pierwsza edycja Survival In the 21st Century, książka była najistotniej imponującym naukowym zbiorem udokumentowanych dowodów na życiową rolę niegotowanego pożywienia w diecie człowieka.
Do dziś jest uznawana poprzez uwielbianych liderów w dziedzinie zdrowia za biblię witarianizmu. V.Kulvinskas był pierwszą osobą, która spopularyzowała dawno niepublikowane prace badacza enzymów dra Edwarda Howella (Enzymy dla zdrowia i długowieczności) Zdając sobie sprawę, iż nie wszyscy są gotowi albo chcą spożywać wystarczającą liczba minimalistycznej żywności,posiadać pozytywny wpływ na poziom zdrowia, autor dodał kolejny nowatorski rozmiar do swojego opus magnum, kontynuując badania, rozwój i marketing suplementów diety.
Twierdzi on, iż suplementy diety, takie jak algi, trawa pszeniczna, wegetariańskie preparaty enzymatyczne i ziołowe, mogą w obfitym stopniu zminimalizować skutki gotowanej żywności, toksyn środowiskowych.
Z nowych tematów, niespotkanych przez wiernych czytelników Wydawnictwa AST w publikacjach innych autorów, pojawia się między innymi szczegółowo omówiony nad wyraz ważny aspekt spożywania soku z trawy i roli chlorofilu w regeneracji krwi człowieka.
W rozdziale sporo ciał, jedna dusza autor porusza kwestię ciał energetycznych człowieka, co także zostało szczegółowe omówione w książce A. Suworina Leczenie głodowaniem, wydanej poprzez Wydawnictwo AST w 2022 r.