W okresie dzieciństwa 5% dzieci doświadcza trudności z płynnym i luźnym wypowiadaniem się. U większości to mija (przyjmuje się, iż w trzech przypadkach na cztery), jednak jedno dziecko z tej czwórki, o ile nie podejmiemy adekwatnych działań, może wejść z tym problemem w dorosłe życie.
Pod wpływem licznych spotkań z rodzicami swoich pacjentów, a także efektu wieloletniej pracy terapeutycznej Anna Szerszeńska postanowiła napisać w założeniu szczególnie niedługi poradnik. Stara się w nim odpowiedzieć na pytania, które zadają sobie zaniepokojeni i nieraz przerażeni rodzice.
Autorka ukazuje w nim swój punkt widzenia, który opiera się nie tylko na wieloletniej pracy terapeutycznej,jeszcze na najnowszych doniesieniach dotyczących metod wczesnego postępowania terapeutycznego z niepokaźnymi dziećmi.
W prezentowanej publikacji Autorka podpowiada, jakie kroki należy podjąć, żeby nie dopuścić do rozwoju zaburzenia mowy. Wieloletnia praca równocześnie z jąkającymi się dziećmi i ich rodzinami, jak i z osobami dorosłymi, a także zdobyte w ten sposób doświadczenie i wiedza każą jej myśleć, że wczesna interwencja terapeutyczna to najkorzystniejsza droga, aby nie tylko zastąpić jąkanie dziecka płynną mową,dodatkowo nie dopuścić do rozwinięcia się jego dorosłej postaci, z towarzyszącymi mu częstokroć lękiem przed mówieniem, unikaniem mówienia i zaburzonym poczuciem własnej wartości.
Książka Jąkanie to nie wyrok może pomóc rodzicom w odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące tego, co należy robić, a także czego absolutnie nie wolno, żeby nie dopuścić do rozwoju zaburzenia mowy. W codziennym zaganianiu, gdy na wszystko mamy niedużo czasu, polecany poradnik podpowiada w prosty sposób, jak poradzić sobie z problemem, który dotknął nasze dziecko.