Podstawowe założenia niniejszej pracy koncentrują się wokół takich pojęć, jak zdrowie seksualne, aktywność seksualna, uwarunkowania zachowań seksualnych studentów. Rozważania teoretyczne zawarte poniżej mają na celu uwypuklenie pojęcia zdrowie seksualne, które powinno wyznaczać ramy adekwatnego modelu działań edukacyjno-wychowawczych i profilaktycznych, a wciąż jest słabo reprezentowane zarówno w świadomości społecznej, jak i literaturze profesjonalnej.
Wieloznaczność pojęć prezentowanych w badaniach polskich i zagranicznych, różnorodność stosowanej aparatury pojęciowej, z drugiej zaś strony niezwykła ranga i świeżość problematyki sprawiają, że podjęty temat wydaje się być istotny z punktu widzenia teorii pedagogicznej.
Kryteria zdrowia seksualnego (ang. Sexual health, fr. Sant sexuelle) proponowane przez WHO, zostały oparte na definicji ogłoszonej przez Międzynarodową Konferencję ONZ na rzecz Ludności i Rozwoju (Kair, 1994, par.7, 36).
Zgodnie z jej literą, zdrowie seksualne jest częścią zdrowia reprodukcyjnego i polega na poprawnym rozwoju seksualnym, równych i odpowiedzialnych relacjach partnerskich, satysfakcji seksualnej, wolności od chorób, niedomagań, niemocy seksualnej, przemocy i innych destrukcyjnych praktyk związanych z seksualnością (Rzepka, 2007, s.
5). Oprócz aspektu biologicznego i psychologiczno-relacyjnego, kryteria zdrowia seksualnego zostały rozbudowane o aspekt prawny. W 1974 roku, na bazie oświadczenia WHO, zdrowie seksualne zostało uznane za podstawowe prawo człowieka.
W 2002 roku, Światowe Towarzystwo Seksuologiczne opracowało Deklarację Praw Seksualnych, co wiązało się z wkroczeniem pojęcia zdrowie seksualne w obszar regulacji prawno-obyczajowych. Zdrowie seksualne pojawiło się na dodatek w praktyce edukacyjnej, stając się podstawą programów promocji zdrowia seksualnego, których głównym celem jest ukształtowanie w dzieciach, młodzieży, a także młodych dorosłych postaw wobec seksualności zgodnych z ideą promocji zdrowia (Zaitsev, 2006, s.
75). Celem publikacji było takie przeprowadzenie badań i opracowanie wyników, aby mogły one stać się podstawą dalszych analiz teoretycznych i stanowić postulaty dla działań ergonomicznych w zakresie promocji zdrowia seksualnego.
Tytuł Zdrowie seksualne Autor Ewelina Flatow Wydawnictwo Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa EAN 9788361304685 ISBN 9788361304685 Kategoria Literatura, Zdrowie ilość stron 114 Format 240x170 mm Rok wydania 2013 Oprawa broszurowa