Ostrzegam czytelników - genealogia to nałóg! Oto pierwszy polski przewodnik dla osób poszukujących swoich nieszlacheckich korzeni. Autorka pokazuje, jak korzystając z ogólnie dostępnych archiwów, prześledzić i odtworzyć dzieje własnej rodziny choćby kilka stuleci wstecz.
Wbrew pozorom, dużo wartościowych dokumentów dotyczących chłopów i mieszczaństwa wciąż istnieje w polskich parafiach i urzędach. Dużo cennych tworzyw można także znaleźć w internetowych bazach informacji.
Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby losy przodków zabrać w swoje ręce! Książka demonstruje podstawy pracy genealoga amatora. Wyjaśnia zasady poszukiwań w archiwach i Internecie. Uczy analizy tworzyw źródłowych i uzyskiwania maksimum informacji.
prezentuje sposoby notacji pokrewieństwa i budowania drzew genealogicznych. Opisuje współczesne metody badań genealogicznych. Genealogia to odkrywanie tajemnicy, pełne magii zbliżenie do tych, którzy choć odeszli, nadal w nas żyją.
Małgorzata Nowaczyk swoje pierwsze drzewo genealogiczne narysowała już w szkole podstawowej. Obecnie może pochwalić się wywodem swoich chłopskich przodków sięgającym XVII wieku. Z zawodu jest pediatrą i genetykiem.
Pracuje jako profesor genetyki w Katedrze Patologii i Medycyny Molekularnej i w Katedrze Pediatrii Uniwersytetu McMastera w Hamilton, w Kanadzie. Jest autorką ponad setki artykułów opublikowanych w periodykach naukowych oraz dwóch książek: Poszukiwanie przodków (pierwsze wydanie 2005) i Rodzinne drzewo zdrowia (2007).
Pisze także i publikuje opowiadania i eseje w języku angielskim. Mieszka w Kanadzie. Z mężem Jimmem wychowują synów Jacka i Luke'a.