Każdy dzień w pracy przynosi kolejne fale stresu i frustracji. Świat szaleje: efekt cieplarniany, terroryści i pospolite bandziory, dopalacze, ekscesy polityków wybranych w demokratycznych wyborach, tanie sensacje z życia celebrytów - coraz trudniej to wszystko znieść. Szczęśliwie ludzie Północy znaleźli antidotum na wszelkie nieszczęścia. W Szwecji i Norwegii filozofia ta konkretyzuje się pod hasłem lagom, co oznacza umiar. Ma być demokratycznie, bezpiecznie, naturalnie. Z kolei Dania postawiła na hygge: zanurzanie się w nastroju, unikanie pośpiechu i cieszenie chwilą w stylowym otoczeniu. Co jednak ma zrobić ktoś, kto potrzebuje antidotum na stres, ale nie odpowiada mu nudne i mdłe lagom ani nienaturalne i nieżyciowe hygge?
W tej książce wyszukasz odpowiedź na to ważne pytanie. Otóż twardzi fińscy faceci już dawno rozwiązali ten stary jak świat dylemat. Mowa o kalsarikanni, czyli piciu w gaciach. Tę filozofię można prosto zaadaptować - w każdych warunkach, bez względu na sytuację, nastrój i otoczenie. Kalsarikanni nie wymaga kosztownych przygotowań. Błyskawicznie przynosi rezultaty i jest odpowiednie dla wszelkich pełnoletnich. Daje ukojenie i pozwala błyskawicznie zregenerować siły. Nie jest pozerstwem, grą czy udawaniem. Dzięki tej książce dowiesz się, jak użyć kalsarikanni, żeby zaspokoić własne potrzeby, zgłębisz barwną historię picia w gaciach, zrozumiesz etymologię nazwy tej zacnej sztuki i zapoznasz się z bogatymi doświadczeniami Finów w jej różnorakim interpretowaniu.
Dowiedz się, jak sprawnie wdrożyć fiński styl korzystnego życia:
warunki idealnego kalsarikanni
przygotowanie piwa, wnętrza i stosownego stroju
połączenie picia w gaciach z muzyką albo filmem
przystawki, dania główne i desery a picie w gaciach
kiedy nie warto celebrować kalsarikanni
Kalsarikanni - prawdziwy fiński reset!
O autorze
Miska Rantanen jest fińskim dziennikarzem i autorem kilku książek. Pracuje dla największej fińskiej gazety "Helsingin Sanomat", wcześniej współpracował pomiędzy innymi z Nurmijärvi Sanoma i "Ylioppilaslehti". Specjalizuje się w takich tematach jak kultura, polityka i media cyfrowe.