Każdy, kto choć w nieznacznym stopniu korzysta z usług psychologii, albo ma taki zamiar, mnóstwo zyska czytając Zakazaną psychologię.
Jak to się stało, iż psychologowie przyczynili się do udoskonalenia tortur? Czym jest mózgowa pornografia? Ilu ofiarom traumatycznych wydarzeń pomoc psychologów przysporzyła dodatkowych cierpień? Czy rzucane przez psychologów klątwy mogą sprowadzić śmierć?
To tylko kilka spośród ciekawych pytań, na które, z właściwą sobie przenikliwością, poszukuje odpowiedzi Tomasz Witkowski - autor trzeciej części trylogii Zakazana psychologia.
zagadkowa opowieść o tych poszukiwaniach utrzymuje w napięciu od pierwszych stron książki aż po ostatnie akapity. Autor z wielką swadą i pewnością prowadzi czytelnika przez najtrudniejsze obszary psychologii. Towarzyszenie mu w poszukiwaniach jest niczym udział w fascynującej wyprawie. Jej celem jest odkrycie źródeł rzeki, która zalewa bezwartościowymi wynikami badań i pseudonauką ogromne tereny współczesnej psychologii. Efekt tych poszukiwań jest zatrważający - większość śladów prowadzi do świątyni nauki, a Witkowski nie idzie na żadne kompromisy w odkrywaniu prawdy.
Lektura dla odważnych czytelników, którzy są gotowi na konfrontację swych wyobrażeń o nauce z twardą rzeczywistością. Non-fiction z najwyższej półki.
Zakazana psychologia to trylogia, w której każdy tom stanowi odrębną całość, a to oznacza, że czytelnik, biorąc do ręki dowolną część, zawsze jest na początku podróży.
"Odwaga jest teraz chyba w odwrocie. Także odwaga pisania, mówienia ale także odwaga konfrontowania się z argumentami innych. Czy bez takiej odwagi można prowadzić badania naukowe? Czy bez takiej odwagi możliwy jest rozwój?
Książka, którą trzymasz w rąk jest odważna, bo odważny jest jej Autor. Dlatego ją polecam. Przeczytaj, o ile jesteś odważny".
dr TOMASZ ROŻEK, dziennikarz naukowy, autor bloga "Nauka. To lubię"
"Tomasz Witkowski od lat bierze pod lupę psychologię, przyglądając się jej dokonaniom z dużą dawką zdrowego sceptycyzmu. Potrafi dostępnie opisać równocześnie błędy popełniane przez badaczy, jak i zawiłości naukowej statystyki czy działanie najnowszych technologii. Warto przeczytać i (krytycznie) przemyśleć!"
JAN STRADOWSKI, dziennikarz magazynu "Focus" i radia TOK FM
"To szczególnie ważna i cenna książka, zarówno dla naukowca społecznego, który ceni sobie rygorystyczne badania naukowe, jak i dla laika zainteresowanego stanem współczesnej psychologii. Jej wartość po części wynika z tego, że Tomasz Witkowski zwięźle podsumował dużo problemów, nękających współczesne badania psychologiczne i użycia psychologii, a po części z tego, że zrobił to w tak zaangażowany sposób. Mając do czynienia z materiałem, który z natury może być suchą i nudną lekturą, tchnął w niego ducha swymi krytycznymi komentarzami, przetykając je zabawnymi i pouczającymi anegdotami.
Gorąco polecam".
prof. JAMES ALCOCK, Uniwersytet York