Niniejsza monografia zawiera kompleksowe opracowanie problematyki losów hipoteki obciążającej udział we współwłasności w razie podziału nieruchomości. Na tle zmieniających się przepisów dotyczących tego zagadnienia w literaturze i orzecznictwie wyrażane były odmienne zapatrywania co do sposobu rozstrzygnięcia poszczególnych kwestii.
Pierwsze trzy rozdziały opracowania poświęcone zostały dokonaniu założeń koniecznych dla analizy głównej problematyki pracy. Wyjaśniono w nich charakter prawny współwłasności, kwestie związane z udziałem we współwłasności jako przedmiotem hipoteki oraz opisano zagadnienie podziału nieruchomości.
W rozdziale czwartym zaprezentowana została ewolucja regulacji wpływu podziału nieruchomości na hipotekę na udziale we współwłasności. Rozważania w rozdziale piątym i szóstym dotyczą aktualnie obowiązujących przepisów określających losy hipoteki na udziale we współwłasności w razie podziału nieruchomości.
Przedstawiono w nich środki ochrony wierzyciela hipotecznego, wyjaśniono pojawiające się problemy intertemporalne oraz określono losy hipoteki na udziale po podziale nieruchomości zarówno w ramach zniesienia współwłasności, jak i wskutek innych zdarzeń prawnych niżeli zniesienie współwłasności.
W rozdziale siódmym monografii sformułowana została ocena obowiązujących przepisów oraz przedstawione zostały postulaty de lege ferenda. W okresie, gdy brak było wyraźnej regulacji wpływu podziału nieruchomości na hipotekę na udziale we współwłasności, wyrażone zostały w doktrynie i orzecznictwie zróżnicowane koncepcje rozwiązania tego problemu.
Jedna z nich znalazła odzwierciedlenie w art. 76 ust. 1 zd. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (KWU), który stanowił, że w razie podziału nieruchomości hipoteka na udziale przekształcała się w hipotekę łączną na udziałach w prawie własności nieruchomości utworzonych poprzez podział.
Po stwierdzeniu wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2012 r., sygn. P 15/12 niezgodności tego przepisu z Konstytucją RP wprowadzono regulację określającą wpływ podziału nieruchomości dokonanego w ramach zniesienia współwłasności na hipotekę na udziale oraz środki mające bronić wierzycieli hipotecznych (art.
76 ust. 11-14 KWU), nie określając konsekwencji podziału nieruchomości wskutek innych zdarzeń prawnych niżeli zniesienie współwłasności. Zgodnie z tymi przepisami w razie zniesienia współwłasności hipoteka obciąża nieruchomość otrzymaną poprzez współwłaściciela, na którego udziale ustanowiona została hipoteka.
w przypadku, gdy powinny zostać przyznane temu współwłaścicielowi spłaty albo dopłaty, na przysługujących mu z tego tytułu wierzytelnościach wierzyciel hipoteczny uzyskuje ustawowe prawo zastawu. Spłaty albo dopłaty nie mogą zostać wyłączone.
Przepisy art. 76 ust. 11-14 KWU zostały sformułowane niezbyt dokładnie, co wywołało zróżnicowane wątpliwości interpretacyjnie, które stały się przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu. Monografia mieści szczegółową analizę wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2012.
r. Wyodrębniono w niej wady rozwiązań przyjętych w art. 76 ust. 11-14 KWU w ślad za propozycją przedstawioną przez Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu tego wyroku. Ważnym dla praktyki aspektem monografii jest przedstawienie zagadnień intertemporalnych, które powstały w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2012 r.
konieczne stało się rozwiązanie problemu wpływu podziału nieruchomości na hipotekę na udziale we współwłasności przed wprowadzeniem art. 76 ust. 11-14 KWU. Zagadnienie to zostało przedstawione w kilku okresach.
Pierwszy z nich to czas pomiędzy ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego a wejściem w życie nowych przepisów (art. 76 ust. 11-14 KWU), następnie okres obowiązywania art. 76 ust. 1 zd 2 KWU i okres przed wprowadzeniem tego przepisu.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2012 r. Wywołał w doktrynie wątpliwości co do możliwości wykładni przepisów zbieżnej z szanowaną za niekonstytucyjną normą wynikającą z art. 76 ust. 1 zd. 2 KWU.
W niniejszym opracowaniu opisano i uzasadniono, jakie skutki dla hipoteki na udziale posiadają podziały nieruchomości, do których doszło w wymienionych wyżej przedziałach czasowych przy uwzględnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2012 r.
Rozważania zostały przeprowadzone oddzielnie dla podziałów nieruchomości w ramach zniesienia współwłasności oraz dla podziałów nieruchomości, do których doszło wskutek innych zdarzeń prawnych. Monografia gromadzi także analizę art.
76 ust. 5 KWU, który dotyczy wydzielenia nieruchomości w wyniku realizacji roszczenia ujawnionego w księdze wieczystej przed powstaniem hipoteki. Problematyka poruszana w niniejszej publikacji wywołuje liczne wątpliwości interpretacyjne, dlatego monograficzne przedstawienie zagadnienia wpływu podziału nieruchomości na hipotekę na udziale we współwłasności może być pomocne w praktyce dla sędziów, adwokatów, radców prawnych, czy notariuszy oraz może stanowić {pomocn|przydatn)e opracowanie dla studentów oraz pracowników naukowych zainteresowanych tematem hipoteki.