Mówiły: Ty alkoholiku, ułomie, głupku. Masz zło w genach zapisane. To najmocniej wstrząsająca reportażowa książka roku. O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, słyszeliśmy wszyscy.
Ale jak to, co działo się w Ośrodku poprzez ponad trzydzieści lat, było w ogóle realne$293 Czy gdyby nie koszmar bitych i molestowanych wychowanków - dzieci i dorosłych, normalnych i niepełnosprawnych umysłowo w wieku od czterech do trzydziestu czterech lat - doszłoby do morderstwa śladowego Mateusza$294 W lutym 2006 chłopiec został zgwałcony i zabity poprzez Tomasza, byłego wychowanka Ośrodka, ofiarę tamtejszej,,pętli molestowania", bo Tomasz, zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony poprzez starszych wychowanków.
Czy Bóg wybaczy... - opowiadająca z rozmaitych stron historię koszmaru w Ośrodku, cyklu z przesłuchaniami zastraszonych wychowanków - to przede wszystkim porażająca opowieść o przyzwoleniu. Głośnym i cichym.
Jak to osiągalne, iż sprawy poprzez lata nie nagłośniły nauczycielki, widząc brudnych i pobitych uczniów, przychodzących z Ośrodka$295 Jak to realne, że kontroli nie sprawowało kuratorium, ale zakon$296 Pytanie, czy Bóg wybaczy siostrze Scholastyce, Bernardetcie, Monice czy Patrycji, bijącej menażką do utraty przytomności i próba odpowiedzi na to, kim były i są owe kobiety, co spotkało je we wcześniejszym życiu, że stały się potworami, a także dlaczego za potwory wcale się nie uważały - to jeszcze inna sprawa Justyna Kopińska - dziennikarz, socjolog.
Publikuje w wielkim Formacie,,Gazety Wyborczej". Tematyka - artykuły śledcze, prawo karne, sądy, więziennictwo. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce środkowej. Laureatka Amnesty International Journalism Award.
Dwukrotna finalistka nagrody im. Teresy Torańskiej w kategorii najlepszy materiał dziennikarski roku, finalistka Grand Press oraz MediaTorów w kategorii najszczególniej znane publikacje. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie im.
Andrzeja Woyciechowskiego. Wstrząsająca opowieść o tym, jak zakonnice w Zabrzu przekształciły ośrodek wychowawczy dla dzieci w koszmarny obóz, w którym panowały przemoc, gwałt i strach. To też opowieść o tym,różnorodne instytucje państwa poprzez lata przymykały oko na ten ohydny proceder.
Książka jest prawidłowym materiałem na film o mrocznej stronie współczesnej Polski. - Małgorzata Szumowska, reżyserka To jest wstrząsająca opowieść o Polsce widzianej z,,bidula", z ośrodka dla dzieci biednych i opuszczonych.
To jest inna Polska niżeli ta, którą oglądamy codziennie - to Polska ludzi wykluczonych i nieszczęśliwych. To jeszcze opowieść o instytucjach państwa polskiego widzianych z tej nieszczęśliwej perspektywy - ileż w nich konformizmu i zakłamania.
To wreszcie opowieść o zakonie sióstr Boromeuszek, które z opiekunek dzieci nieszczęśliwych przeobraziły się w instytucję oprawców pełnych okrucieństwa. To chyba najistotniej mroczna i zdegenerowana twarz polskiego katolicyzmu.
Zakonne wychowawczynie o zdeformowanych sumieniach wychowywały dzieci, którym deformowały sumienia i osobowości. Ta książka to więcej aniżeli reportaż - to moralitet. Lektura gorzka, choć fascynująca przez obiektywizm i uczciwość narracji.
lecz ta opowieść skłania do pesymizmu, to przecież budzi optymizm fakt, że znaleźli się ludzie, którzy podjęli sprzeciw wobec zła i pisarka, która ten sprzeciw podjęła i rzetelnie opisała. Ku nauce i przestrodze.
- Adam Michnik, redaktor naczelny,,Gazety Wyborczej" Justyna Kopińska ukazuje, jak przerażające w skutkach dla jednostki mogą być zaniedbania państwa w wypełnianiu roli gwaranta praw człowieka. - Dragija Nadazdin, dyrektorka Amnesty International Polska Książka,,Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie" to aktualna wersja baśni,,świeże szaty króla" Hansa Chrystiana Andersena.
Justyna Kopińska optymistycznie opowiada nam, iż przy całym społecznym zakłamaniu wokół,,domu dziecka" siostry Bernadetty znaleźli się na szczęście: jedno dziecko, jedna pani nauczycielka, jedna pani prokurator, policjant i psycholog, żeby reszta zobaczyła, iż Król Jest Nagi.