Alkoholowe dzieje Polski. Czasy znacznej Wojny i II Rzeczpospolitej. Kontynuacja istotnie poczytnych "Alkoholowych dziejów Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej szlacheckiej" i "Alkoholowych dziejów Polski.
Czasy rozbiorów i powstań". Po trudach wojennych Legionów, powstaniach i zwycięskiej walce z bolszewikami w 1920 roku Polska odzyskała i ugruntowała swą niepodległość. Odrodziła się jako II Rzeczpospolita, a radość, podniecana mocnymi dawkami alkoholu, była widoczna wyjątkowo w miastach.
Uwidoczniło się to między innymi w rozkwicie dancingów z grającymi głośno jazzbandami, gdzie bawiono się do upadłego w restauracjach i kawiarniach. Nie wszyscy jednak korzystali z tych dobrodziejstw. Mit II Rzeczypospolitej jako oazy szczęścia ugruntowały elity, a nie szary człowiek borykający się z trudami codziennego życia.
Jerzy Besala plastycznie opisuje wszelkie wątki alkoholowe z tych czasów wśród rozmaitych klas, warstw i grup społecznych: od wojska, społeczeństwa miejskiego i wiejskiego poczynając, na elitach dyplomatycznych i artystycznych kończąc.
I znów - jak przeważnie przy okazji alkoholowych opowieści i losów ludzi uwikłanych w pijaństwo i alkoholizm - dramat i tragedia przeplatają się z komizmem sytuacyjnym. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.