przełomowa książka odkrywa niewyobrażalne zdolności naszego „trzeciego mózgu".
Profesor Perlemuter, światowej sławy hepatolog, na podstawie najnowszych odkryć medycznych ujawnia w lekkiej, przystępnej i zabawnej opowieści ukryte moce niedocenianej bohaterki, równie ważnej jak serce, jelita czy mózg. I ukazuje sposoby, jak możemy uczynić ją szczęśliwą, byśmy żyli dłużej i zdrowiej.
Dziwna sprawa z tą wątrobą. To największy i najcięższy narząd naszego organizmu. Jest jednak tak korzystnie schowana,nieprzystępno ją wyczuć dotykiem. Nie boli. Jest dyskretna i cicha. Więc nie zwracamy na nią uwagi.poprzez tysiące lat w wielu kulturach była symbolem siły i życia, bo jako jedyny organ może się w pełni zregenerować – ma magiczną moc samoleczenia.
Profesor Perlemuter nazywa wątrobę prawdziwą superbohaterką do zadań specjalnych. To uniwersalna fabryka zdrowia w naszym ciele. Supernowoczesna oczyszczalnia ścieków. Najlepsza linia obrony przeciwko chorobom. Wątroba wykonuje gigantyczną pracę. Przechodzi przez nią wszystko, co zjemy. A my się na nią uwzięliśmy. Nie dość, że jemy dużo i źle, to jeszcze na dodatek na kolisto. Maltretujemy ją śmieciowym jedzeniem. Brutalnie atakujemy alkoholem. Wątroba długo się nie buntuje, ale wreszcie potrafi się zdenerwować...
Ta książka w przystępny sposób systematyzuje wiedzę o fizjologii i chorobach wątroby, uczy podstawowych zasad zdrowego stylu życia i odżywiania. Autor, co sam podkreśla, nie zabrania, tylko daje rady. Gdy poznamy „historię jednej wątroby", dużo do tej pory niezrozumiałych zaleceń lekarskich okaże się, dzięki praktycznym objaśnieniom, oczywistą drogą do zdrowej długowieczności. Dodatkowo pozbawionej nadwagi. PO TĘ KSIĄŻKĘ BĘDZIEMY SIĘGAĆ WIELOKROTNIE. BO WARTO.
To także nadzwyczajna pozycja dla osób niebanalnych się medycyną, studentów i młodych (i nie tylko) lekarzy.
Profesor dr n. Med. Hab. JAROSŁAW REGUŁA, Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii
Kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
Kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
W czasach nieograniczonego dostępu do niezweryfikowanych danych dbanie o własne zdrowie może paradoksalnie okazać się dla niego niebezpieczne. Do tej pory ktoś, kto chciał naprawdę poznać funkcjonowanie swego organizmu i dowiedzieć się, jak się chronić i radzić sobie z chorobami, musiał sięgać albo po fachowe, nieprzystępne do zrozumienia i najczęściej nudne opracowania medyczne, albo – nie daj Boże – pisane poprzez amatorów, ładne, nieskomplikowane i zgubne poradniki.
Tym większą frajdę powoduje ta książka, napisana dla wszystkich poprzez światowej sławy specjalistę w dziedzinie hepatologii, dostępnym, ale nie infantylnym językiem. Poznajemy w niej przez pryzmat jednego z najważniejszych narządów fizjologię i choroby człowieka.
Czytając, niemal bezwiednie dokonujemy zdrowotnego „rachunku sumienia": nie tylko żałujemy za – omówione dokładnie – grzechy, lecz cieszymy się możliwością poprawy, którą obiecuje nam autor, podkreślając, że w kwestii wątroby nigdy nie warto tracić nadziei.
To pełna zabawnych porównań, uzdrawiająca mocą prostych porad podróż przez organizm człowieka.
Jeden z pacjentów, bohaterów książki, który wyzdrowiał z ciężkiej choroby wątroby, uznał, że od tego czasu jego życie jest nudne. Czas coś zmienić, żonę albo robotę.
Po przeczytaniu NIE WĄTP W WĄTROBĘ także przyjdzie czas na zmianę. Zmianę filozofii życia. Jestem przekonana, iż zmiana ta wyjdzie nam na ulepszone. A niewątpliwie na zdrowsze.
Dr n. Med. ANNA PIETRZAK
Ordynator Oddziału Gastroenterologicznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie
Profesor GABRIEL PERLEMUTER, wybitny francuski hepatolog: pełen empatii i szacunku dla pacjenta lekarz, twórczy naukowiec. Kieruje zespołem badawczym Insermu (Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych), zajmującym się interakcjami pomiędzy wątrobą a florą jelitową. Jest pionierem badań nad dobroczynnym działaniem mikrobioty. Jest ordynatorem oddziału hepato-gastroenterologii i żywienia w szpitalu uniwersyteckim Antoine-Béclère, członkiem Académie Nationale de Médecine (Krajowej Akademii Medycznej), a także wielu francuskich i europejskich stowarzyszeń naukowych. Prowadzi wykłady na wielu światowych uniwersytetach. Ma w dorobku liczne publikacje naukowe i dydaktyczne.