Praca prof. Jerzego Kocha jest pionierska nie tylko na gruncie polskim. Napisana piękną polszczyzną książka daje rzetelną wiedzę o fascynującej literaturze południowoafrykańskiej, rozwiewa mnóstwo uprzedzeń i stereotypów, a przy tym widać,tworzona była z pasją.
Należy dobitnie podkreślić, książka ukazuje z zasady rezultaty wieloletnich studiów i badań własnych Autora. Za największą wartość stylistyczną pracy uważam rzadkie w naszym piśmiennictwie połączenie ogromnej erudycji z komunikatywnością i jasnym językiem przekazu.
innowacyjny aparat pojęciowy zastosowany w książce, sposób myślenia o naturze procesów kulturotwórczych zachodzących w południowoafrykańskim melting pot to kolejne mocne strony tej pracy. Dr hab., prof. UŁ Elżbieta Dzikowska Autorowi udało się stworzyć innowacyjny podręcznik akademicki, w którym uwidacznia się standardowy, bardzo sprawny w przypadku książki tego typu, sposób narracji.
Prof. Jerzy Koch konstruuje swoją syntezę dziejów literatury, ukazując, jak rozwijał się cały cykl historycznoliteracki, a równocześnie zręcznie porusza się miedzy poszczególnymi tekstami artystycznymi, schodząc także na poziom analizy konkretnych utworów.
Zamiast wyłączać poza nawias informacje kontekstualizujące, Autor znalazł sposób na szczególnie ergonomiczne włączenie ich do samej prezentacji utworów. Dr hab., prof. US Marta Skwara