Siergiej Kormilec był funkcjonariuszem radzieckiej policji politycznej KGB, który w latach 1979-1988 pracował pod przykrywką dyplomaty w Ambasadzie ZSRR w Warszawie. Od 1985 roku do wyjazdu z Polski trzy lata później prowadził tajny dziennik. Opisywał w nim wydarzenia, których był świadkiem, uzyskane informacje i własne opinie o tym, co się wówczas działo w Polsce – jednocześnie po stronie władzy, jak i w opozycji. Jest to nad wyraz ciekawe źródło, gdyż PRL z punktu widzenia władz w Moskwie odgrywała rolę laboratorium przemian ustroju komunistycznego w kierunku ograniczenia centralizmu i dominacji państwa nad gospodarką i życiem społeczno-politycznym. Korespondowało to z hasłem „pierestrojki", które rzucił nowy sekretarz generalny KPZR Michaił Gorbaczow. Cykl powolnej demokratyzacji w Polsce rządzonej poprzez gen. Wojciecha Jaruzelskiego był pod szczególnym nadzorem KGB.
Kormilca szczególnie interesowali prominentni działacze PZPR (w dzienniku odnajdziemy charakterystyki Mieczysława F. Rakowskiego, Czesława Kiszczaka czy Stefana Olszowskiego), zwłaszcza w kontekście walki skrzydeł dogmatycznego i liberalnego o przywództwo w partii, nieśmiałe reformy gospodarcze, anty systemowe działania opozycji. Wracał on także do wydarzeń z przeszłości, np. Kryzysów politycznych w 1968 i 1970 r. Czy afer „Zalew" i „Żelazo" w służbach specjalnych PRL. Nie stronił również od plotek o życiu prywatnym polskich prominentów. Niestety, w dzienniku nie znajdziemy zapisów z rewolucyjnego w historii Polski 1989 roku, gdyż Kormilec został wcześniej przeniesiony na placówkę do czeskiej Pragi.
Dziennik pozyskała z Rosji, przetłumaczyła i opracowała dr Anna Sobór-Świderska, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W obfitym wstępie opisała losy autora, mechanizmy zależności Polski Ludowej od ZSRR, a także rolę, jaką nad Wisłą odgrywały radzieckie służby specjalne.
Tytuł Dziennik niedokończony 1985-1988 Autor Siergiej Kormilec Wydawnictwo Bellona EAN 9788311157446 ISBN 9788311157446 Kategoria Historia\Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia ilość stron 192 Format 14.5x20.4x1.2 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.214 kg