W niniejszej książce zawarte są dzieje prac legislacyjnych nad projektem kodeksu pracy w latach 1947-50, a także oryginalny tekst źródłowy. Okres po zakończeniu II wojny światowej stanowił widoczny etap kształtowania się polskiego prawa.
Rozpoczęły go unifikacje zróżnicowanych gałęzi prawa (m. In. Prawa cywilnego). W związku z przemianami ustrojowymi kluczowym zagadnieniem w tym czasie pozostawał charakter przyjmowanych rozwiązań. Istniała możliwość kontynuacji przepisów przedwojennych albo skorzystania z wzorców socjalistycznych.
Przed takimi dylematami stanęło ponadto prawo pracy, do tej pory uregulowane częściowo w kodeksie zobowiązań i w ustawach szczególnych. Pomimo wagi wspomnianego okresu w dziejach polskiego prawa pracy, nie został on dotychczas szczegółowo zbadany.
W tym okresie powstała Komisja Kodyfikacji Prawa Pracy, która miała nie tylko usystematyzować obowiązujące prawo i technologicznie je udoskonalić, ale także stworzyć nowe prawo, czy to poprzez zmianę istniejących przepisów, czy ich uzupełnienie.
przedstawia to wagę podjętych prac i trudności, z jakim mieli zmierzyć się w przyszłości twórcy projektu. Były one tym obszerniejsze, że w tym czasie dopiero kształtował się ustrój państwa. O tym, jak niełatwe było to zadanie świadczy to, iż kodeks pracy uchwalono prawie 30 lat później.
Tytuł Projekt Kodeksu pracy z 1949 r. Autor Giedrewicz-Niewińska Aneta Wydawnictwo Napoleon V EAN 9788378894513 ISBN 9788378894513 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 218 Format 17x24 cm Rok wydania 2015 Oprawa twarda