Książka wydana po raz pierwszy w 1903 roku i wielokrotnie wznawiana, do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Nic dziwnego, bo potyczki naszych przodków z prawem, a zwłaszcza wykorzystywanie jego niedostatków, zostały opisane w brawurowym gawędziarskim stylu, piękną, barwną polszczyzną. Historie opowiedziane poprzez Łozińskiego oparte na materiałach dokumentalnych — aktach sądów grodzkich — czyta się z ogromnym zainteresowaniem i narastającym zdumieniem.
Niektóre to niemal gotowy materiał na powieść historyczno-przygodową lub film: zbrodnie w afekcie i skrupulatnie zaplanowane akty zemsty, porwania panien, przykłady mężobójstwa i bratobójczych zatargów, zajazdy sąsiedzkie, prywatne wojny magnackich rodów, konflikty rodzinne, przygody sławnych banitów i infamisów.
Wszystko to demonstruje Łoziński na bogatym tle kulturowym, obyczajowym i politycznym, tworząc obraz Rzeczpospolitej szlacheckiej z wszystkimi jej wynaturzeniami, wśród których niebagatelną rolę odgrywają sarmacka samowola, pycha i dezynwoltura, życie ponad stan, awanturnictwo, pieniactwo i inne szlacheckie przywary.
Tytuł Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku Autor Władysław Łoziński Wydawnictwo SBM EAN 9788382226836 ISBN 9788382226836 Kategoria Historia\Historia Polski ilość stron 800 Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 1