wyśmienicie napisana i pochłaniająca książka na temat ludzi żyjących na marginesie społecznym w XVII i XVIII wieku. Prostytutki, złodzieje, rozbójnicy, wędrowni rzemieślnicy, kuglarze, oszuści, żebracy czy drobni handlarze – ludzie żyjący poza prawem, którzy nie wpasowywali się w stanowy podział i za każdym razem funkcjonowali na marginesie społeczeństwa.
Nigdy ich nie brakowało, a wieki XVII i XVIII były pod tym względem bardzo bogate. Bohdan Baranowski, prowadząc wieloletnie badania źródłowe i korzystając z akt sądów miejskich, rysuje ich obraz. Każda historia, każde wydarzenie i precedens mają mocnego bohatera, dzięki któremu poznajemy realia życia tych społecznych wyrzutków.
Autor nie pomija na dodatek ówczesnych mniejszości narodowych, takich jak Cyganie czy Szkoci. Dodatkowo zabiera czytelnika w podróż po bogatym świecie historycznych przybytków uciechy i rozpusty: tawernach, gospodach, karczmach i zajazdach.
Baranowski sięga równocześnie do literatury błyskotliwej z epoki i dziewiętnastowiecznych prac etnograficznych, jak i snuje własne przypuszczenia i wnioski, stwarzając wyjątkowo ciekawy obraz człowieka żyjącego nierzadko poza prawem, w okowach ryzyka i nieustającej walki o przetrwanie.
Tytuł Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku. Wierzenia i zwyczaje Autor Bohdan Baranowski Wydawnictwo Replika EAN 9788366989023 ISBN 9788366989023 Kategoria Historia\Historia Powszechna liczba stron 352 Rok wydania 2021 Oprawa Twarda Wydanie 1