Brytyjski historyk Peter Burke (ur. 1937) od prawie półwiecza publikuje książki z zakresu historii kultury i historii społecznej. Specjalizuje się w epoce Europy early modern, dosłownie: wczesnonowożytnej (albo wczesnonowoczesnej), która obejmuje okres od Gutenberga do Diderota i w naszym rozumieniu jest zwiększoną epoką nowożytną.
Zdaniem autora świadomość europejska ukształ towała się dopiero w XVIII wieku. Niniejsza monumentalna, w oryginale dwutomowa (2000, 2012), a publikowana tu w jednym tomie społeczna historia wiedzy opisuje te właśnie czasy nowożytne i doprowadza narrację do ostatnich lat.
Dzieje wiedzy, doświadczone już przez myśl Mannheima, Kuhna, Foucaulta i innych, dalekie są od prostego referowania społecznego procesu jej gromadzenia. Nie zbiera się jej jak muszli na plaży, nie zrywa w postaci owoców z drzewa wiadomości ani nie chwyta jak motyli, uważa Burke.
Historia procesu wyposażania społeczeństwa w wiedzę jest o dużo bardziej złożona. Nie ulega jednak wątpliwości, że od przełomu XX i XXI wieku mamy do czynienia ze społeczeństwem wiedzy i że żyjemy dziś w epoce informacji.
Niezależnie od filozoficznego aspektu tego problemu ogromna erudycja autora zapewniła dzieło szczególnie bogate pod względem historycznym. Z socjokulturowej perspektywy pokazuje ono rolę poszczególnych instytucji w pozyskiwaniu i organizowaniu , a także śledzi cykl opanowywania wiedz (ta liczba mnoga jest tu typowa) poprzez poszczególne dyscypliny, dyscyplinowania ich właśnie.
Tytuł Społeczna historia wiedzy Autor Peter Burke Wydawnictwo Aletheia EAN 9788362858941 ISBN 9788362858941 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 656 Format 14,5x20,5 cm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa