Książka pokazuje arabską społeczność Bliskiego Wschodu, której jednocześnie w trakcie kolonizacji, jak i dekolonizacji, nie udało się oprzeć zewnętrznym czynnikom dominacji i manipulacji, a także wewnętrznym - rozpadu i braku solidarności.
Dominację francusko-angielską z początku XX wieku zastąpiła dominacja amerykańsko-izraelska. Arabowie teraz, jak zresztą i dawniej, nie są partnerami uznanymi na scenie międzynarodowej, mimo wielu tragicznych wydarzeń.
Począwszy od okresu tureckiego (X wiek), Arabowie zawsze przegrywali zarówno w bitwach, jak i przy stole rokowań. Ilekroć wydawało się, że osiągnęli pewne sukcesy, dostawali się pod wpływ kolejnej potęgi.
Autor książki patrzy na problematykę Bliskiego Wschodu przez pryzmat,,pokonanych Arabów". Stara się odtworzyć w dziejach tego narodu najróżniejszą atmosferę i kontekst różnorodnych epok, które poprzez ostatnie półwiecze odcisnęły piętno na kulturze Zachodu i Wschodu.
Analizuje wydarzenia, jakie zachodziły po obu brzegach Morza Śródziemnego,, a także próbuje rozwikłać niełatwe kwestie arabskiej tożsamości.