prędkie i skuteczne przejścia od skali makro do mikro, od syntezy dużych procesów społecznych do reportażu uczestniczącego, od Indii przez Grecję do Polski. W tle rodzi się i rozwija kapitalizm, wybuchają epidemie i nacjonalizmy, powstają i upadają ideologie, a Romowie trwają, tkając swoją kulturę kolejne stulecie.
Romowie – od kilkuset lat obecni w Europie, praktycznie we wszystkich państwach. Podzieleni na setki klanów i plemion, wędrujący i osiadli, zintegrowani i zachowujący dystans, budzą sporo emocji – stylem życia i silnym poczuciem odrębności.
Skąd przybyli? Jak wykształciły się ich zwyczaje? I co ich spotykało w Europie? Na te pytania stara się odpowiedzieć książka Przemysława Witkowskiego. "Laboratorium Przemocy. Polityczna historia Romów" to prędkie i skuteczne przejścia od skali makro do mikro, od syntezy pokaźnych procesów społecznych do reportażu uczestniczącego, od Indii przez Grecję do Polski.
W tle rodzi się i rozwija kapitalizm, wybuchają epidemie i nacjonalizmy, powstają i upadają ideologie, a Romowie trwają, tkając swoją kulturę kolejne stulecie. Są już 600 lat na kontynencie europejskim, a mimo to regularnie okazują się w historii obiektem foucaultowskich „monitorować" i „karać", i homo sacer – ludem odartym z praw.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.