To książka o wojnach, które toczą się na całym świecie. Tych głośnych i tych marginalizowanych, budzących tylko chwilowe współczucie. O ludziach, którzy żyją w poczuciu strachu i beznadziei, próbując odnaleźć sens w otaczającej ich brutalnej rzeczywistości.
To raport ze stref kryzysu. Bauer wybiera je w sposób nieoczywisty. Opisuje klęskę głodu w Sudanie, pomaga wrócić do domu uprowadzonym pakistańskim żeglarzom, towarzyszy somalijskim rodzicom czuwającym przy łóżkach umierających dzieci.
Reportaże Wolfganga Bauera z lat 2010-2017 to zbiór obrazów rozpadającego się świata, społeczno-polityczna mapa współczesnych zagrożeń. Autor z pełnym przekonaniem angażuje się w losy swoich bohaterów i niestrudzenie apeluje:,,Nie traćmy wrażliwości na ludzkie krzywdy".
Nagłe wydarzenia, jak wojny czy przewroty, mają taką moc, że w trymiga wymazują świat, który jeszcze wczoraj wydawał się wieczny i nie do zachwiania. Nastaje pustka. Jedne miejsca w niej grzęzną, czasami na lata, inne zapełniają się nowym.
W obu przypadkach ludzie muszą odnaleźć się w odmienionej sytuacji i przyjąć twarde zasady, które narzuca przychodzący porządek. Wolfgang Bauer w rewelacyjnym stylu i za pośrednictwem przejmujących historii przedstawia, co dzieje się z ludźmi, gdy świat się rozpada, a oni za wszelką cenę próbują podtrzymać go przy życiu.
Pisze o krajach nie tylko doświadczających konfliktów, lecz też zmagających się z teraźniejszością naznaczoną minionymi wojnami. Bo wnętrze nie za każdym razem oznacza, iż cierpienie ustaje. Paweł Pieniążek Opowiadając o losach potężnych ludzi, Wolfgang Bauer pokazuje społeczne i historyczne kulisy regionalnych konfliktów.
I robi to po mistrzowsku, z wielkim wyczuciem: nadzieja, lecz nie naiwność, współczucie, ale nie kicz.,,Das Buch-Magazin"