Prezentowana biografia stanowi pierwszą próbę weryfikacji poglądów na temat nie tylko kluczowych wydarzeń z życia królowej Rychezy, żony Mieszka II, lecz także jej rzekomego wpływu m.in. Na piśmiennictwo, budownictwo, recepcję stylów architektonicznych, a w okresie po opuszczeniu państwa piastowskiego na migrację rękopisów i artefaktów oraz na odbudowę i rozwój polskiego Kościoła.
Czy opinie badaczy na temat szeroko zakrojonej działalności królowej są uzasadnione$187 Temu pytaniu towarzyszą kolejne: co z aktywnością tej władczyni w rodowych dobrach$188 Czy także studia na tym polu wymagają weryfikacji$189 Książka na te i mnóstwo innych pytań udziela wyczerpujących odpowiedzi.
Małgorzata Delimata-Proch, prof. UAM w Poznaniu. Obszary badawcze: sytuacja dziecka w polskim średniowieczu (m.in. Dziecko w Polsce średniowiecznej, Poznań 2004), wizerunki rodzimych i obcych władczyń w polskim piśmiennictwie XIX w.
(m.in. Obce i rodzimie władczynie polskiego przeciętniewiecza w polskim piśmiennictwie XIX wieku. Kształtowanie wizerunku i recepcja, Poznań 2014). Autorka wielu artykułów na temat historii medycyny, ksiąg cudów i łask, historii prawa miejskiego w Polsce średniowiecznej i nowożytnej (m.in.
Ciąża, poród i połóg w świetle polskich ksiąg cudów i łask; Prawo rodzinne w pracach Bartłomieja Groickiego (około 1534-1605); Dzieciobójstwo w polskim prawie miejskim okresu nowożytnego na przykładzie,,Księgi czarnej złoczyńców sądu kryminalnego w Wiśniczu"; Cudzołóstwo w praktyce prawa miejskiego Rzeczypospolitej na przykładzie,,Księgi czarnej złoczyńców sądu kryminalnego w Wiśniczu").