Rzeczpospolita stała się wschodnią rubieżą Europy. W 1920 roku bohaterscy żółnierze marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymali tryumfalny pochód Armii Czerwonej dowodzonej przez Tuchaczewskiego. Później Hitler postanowił zniszczyć Polskę; jego kampania dyplomatyczna zakończyła się niepowodzeniem, natomiast wojna niezwłoczna wprawdzie zapewniła Niemcom szybkie zwycięstwo i zakończyła dwudziestoletnią historię Polski jako dumnego, demokratycznego kraju, ale też spowodowała wybuch drugiej wojny światowej.
Główne osoby występujące w wspaniałej książce Watta to legendarne postacie: Paderewski, znany pianista, który został premierem Polski, Piłsudski, architekt niepodległości, bohater wojenny i surowy ojciec narodu, i liczni politycy z innych krajów - Woodrow Wilson, Clemenceau, Lloyd George, Chamberlain, Hitler i Stalin.
Watt omawia palące problemy Śląska, Gdańska, "korytarza" i "linii Curzona", stwarzające nieprzystępny węzeł, który Hitler postanawia przeciąć niemieckim mieczem. Ta decyzja spowodowała pożar, który zniszczył całą Europę i samą Trzecią Rzeszę.
"Gorzka chwała" Richarda Watta to polski i zagraniczny bestseller. Autor opisuje niełatwe wydarzenia polityczne, które sprawiły, iż Polska zginęła jako państwo, odzyskała niepodległość i znów została zniszczona.
"Książka ta wielce się przysłuży sprawie reputacji Polski, a dla wszelkich Polaków będzie szczególnie niezbędnym lekarstwem na zranioną dumę." Norman Davies "Według mnie jest to najszczególniej praktyczny przegląd współczesnej historii Polski." Zbigniew Brzeziński "Richard Watt...
pisze z godną podziwu bezstronnością i precyzyjnie opisuje równocześnie sukcesy, jak i klęski w czasach rządów Piłsudskiego. Nadzwyczajnie radzi sobie z opisem kampanii wojennych." John Leonard, "The New York Times" "Po przeczytaniu tej książki trudno nie podziwiać wytrwałego narodu, który tak mnóstwo wycierpiał; można jeszcze zrozumieć, dlaczego Niemcom nie udało się znaleźć Polaka gotowego zostać Quislingiem, dlaczego Polacy gardzą kolejnymi komunistycznymi rządami i uważają je za antypolskie oraz czemu myśl o zbliżeniu pomiędzy Niemcami i Rosją Sowiecką budzi lęk w sercach wszystkich Polaków, zarówno komunistów, jak i ich przeciwników." Foreign Service Journal Powyższy opis pochodzi od wydawcy.