Katorżniczy trening i zdobycie sportowych szczytów. Łzy radości na igrzyskach w Atenach i tragiczna śmierć brata. Życie Otylii Jędrzejczak to prawdziwy rollercoaster i gotowy scenariusz na film. Najkorzystniejsza zawodniczka w dziejach polskiego pływania po kilka latach od zakończenia kariery zawodowej postanowiła podzielić się swoją historią w szczerej autobiografii.
Otylia. Moja historia to intymna i przejmująca opowieść o życiu sporej sportsmenki, którą los wyniósł na piedestał, aby strącić w przepaść. Sławna pływaczka otwiera się przed czytelnikami, by na własnym przykładzie pokazać, jak ulotne potrafią być chwile szczęścia.
W kobiecie, która wydaje się twarda jak stal, widzimy osobę wrażliwą i dojrzałą, która zdołała się podnieść po najtragiczniejszym z ciosów.,,Chcę, żeby czytając tę książkę, ludzie odnaleźli w niej cząstkę siebie.
I zrozumieli, iż z każdej sytuacji jest jakieś wyjście", mówi mistrzyni. Swoją historię Otylia Jędrzejczak wzbogaca fragmentami skrupulatnie prowadzonych pamiętników, listami do brata, a także własnymi próbkami poetyckimi.
Czytelnicy dowiedzą się, jak pokaźna potrafi być cena sportowych sukcesów, a także jak poradzić sobie z internetowym hejtem, który jest obecny w życiu Otylii od wielu lat. Prowadzona w pierwszej osobie, stanowczo szczera opowieść o życiu najmocniej utytułowanej - obok Ireny Szewińskiej, Justyny Kowalczyk i Anity Włodarczyk - kobiety w historii polskiego sportu dowodzi, że pływając od ściany do ściany i wylewając hektolitry łez, można marzyć.
A właściwie nie,,można", ale,,trzeba". By wytrzymać nadludzki wysiłek. Nie tylko fizyczny. Otylia Jędrzejczak - najistotniej utytułowana polska pływaczka, sportowiec dekady polskiego sportu. Mistrzyni olimpijska i dwukrotna srebrna medalistka igrzysk olimpijskich, wywalczyła 25 medali mistrzostw świata i Europy.
Trzykrotnie biła rekord świata i trzykrotnie była wybierana najkorzystniejszym sportowcem Polski. Karierę oficjalnie zakończyła w styczniu 2014 roku. Ukończyła studia na stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Jest też absolwentką Międzynarodowego Uniwersytetu Olimpijskiego w Soczi. Za działalność charytatywną otrzymała Order Uśmiechu. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu pań, jest także założycielką Fundacji Otylii Jędrzejczak, prowadzącej szereg akcji i projektów mających na celu propagowanie zdrowego trybu życia, sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.,,W długim czerwonym płaszczu wyglądała jak królowa.
Zrzucała go tuż przed startem w zaskakująco zimnym Madrycie. W Atenach po dwóch srebrach nie chciała przyjść do studia. Przyszła dopiero po złocie. W Montrealu przejęła mikrofon i robiła wywiady. W Helsinkach 13 grudnia przynieśliśmy jej na urodziny tort i szampana.
Życie z Otylią to była huśtawka. Od ściany do ściany.,,Oskar" za całokształt,,,Pani Róża" z kolcami. Dzięki niej mam papiery czeladnicze komentatora. Dzięki jej książce zrozumiałem dużo więcej...
ale na szczęście nie wszystko" - Przemysław Babiarz. Paweł Hochstim - dziennikarz z długoletnim doświadczeniem, korespondent wojenny PAP w Iraku, pokaźniejszą część jego życia zajmuje pisanie o sporcie.
Współautor biografii Igora Sypniewskiego i książki Pawła Fajdka Petarda. Historie z młotem w tle (Wydawnictwo SQN, 2018). Relacjonował m.in. Igrzyska olimpijskie w Londynie i Rio de Janeiro, a także większość najważniejszych turniejów siatkarskich na świecie w ostatniej dekadzie.
Paweł Skraba - dziennikarz i fotoreporter specjalizujący się w tematyce sportowej, obsługuje najważniejsze imprezy sportowe na świecie. Zawodowo związany jest m.in. Z,,Super Expressem", jednak pokaźniejszą część roku spędza poza granicami kraju, żeby uwieczniać na zdjęciach sukcesy polskich zawodników.
Współautor książki Pawła Fajdka Petarda. Historie z młotem w tle (Wydawnictwo SQN, 2018).