Agnieszka Witkowska-Krych napisała książkę ważną, poświęconą codziennemu życiu dzieci Domu Sierot Janusza Korczaka w ostatnich latach jego funkcjonowania. Autorce udało się dotrzeć do wielu świadectw, dokumentów i wzmianek prasowych, które opisują walkę Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej oraz reszty personelu o przetrwanie w osiągalnie ludzkich warunkach, z zachowaniem zasad pochodzących z dawnego regulaminu, wypracowanego jeszcze w macierzystej siedzibie przy ul.
Krochmalnej 92. A walka ta sprowadzała się do najprostszej rzeczy, czyli zapewnienia dzieciom znikomych chociażby warunków do życia,także do uchronienia ich przed straszliwym strachem przed śmiercią.
Stąd ucieczka Korczaka w marzenia, stąd przedstawienie teatralne "Poczty", wystawione na kilka dni przed wyprowadzeniem dzieci na Umschlagplatz w sierpniu 1942 r. Ten opis przejścia poprzez getto jest chyba najszczególniej wstrząsającym fragmentem książki.
Dla mnie osobiście w dodatku przejmującą rzeczą było to, iż wielu świadków i bohaterów tego przemarszu znałem osobiście. Dzięki Autorce mogłem Im towarzyszyć do ostatniej chwili. Jarosław Abramow-Newerly Agnieszka Witkowska-Krych - z wykształcenia kulturoznawczyni, hebraistka i socjolożka, z zamiłowania badaczka życia i działalności Janusza Korczaka, poprzez ostatnie lata związana z Korczakianum (pracownią naukową Muzeum Warszawy), aktualnie doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Autorka tekstów naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii i kultury Żydów.