„Zapiski" obejmują okres od 17 lutego 1981 r. Do 1 maja 1983 r. W pierwszej części opisane są przygotowania do akcji solidarnościowej z tzw. Strajkiem łódzkim. Głównym postulatem była rejestracja Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Druga z opisanych akcji protestacyjnych dotyczyła reakcji na wkroczenie milicji do budynku Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w marcu 1981 r., gdzie obradowali radni z przedstawicielami „Solidarności". Niedługi epizod udziału w obchodach majowej rocznicy śmierci marszałka J. Piłsudskiego poprzedza falę strajków studenckich, która przetoczyła się przez kraj w związku z protestem wobec procedury wyboru rektora WSI w Radomiu oraz wstrzymaniem prac poprzez stronę rządową nad zmianą ustawy o szkolnictwie wyższym.
Druga część książki opisuje sytuację w Polsce po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. I akcji protestacyjnych przeciwko wojnie z Narodem.
Najważniejsze zalety pamiętnika, a więc: dokładna narracja, wiarygodność i szczegółowość, pozostały uzyskane dzięki spisywaniu wspomnień na bieżąco, typowo tego samego dnia, który został opisany. Autor był świadkiem wydarzeń, które zapisywał z kronikarską precyzyjnością. Do wyjątków należy zaliczyć cztery rozdziały spisane dopiero przed wydaniem książki.
Tekst nie pozostał poddany cenzurze, ani autocenzurze. Stąd, w świetle obecnej wiedzy, mogą dziwić nazwiska niektórych ówczesnych autorytetów, czy zaprezentowane naiwne poglądy autora na sporo spraw. Należy jednak pamiętać, że nikt nie potrafił przewidzieć, że za niespełna dekadę od opisywanych wydarzeń Polska odzyska niepodległość.
Książka jest bogato ilustrowana, także w kolorze. Fotografie pochodzą z wielu źródeł m.in. Z IPN. Książka zawiera jeszcze wybrane materiały graficzne ze zbiorów autora: artykuły prasy PRL-owskiej, gazetki, książki i ulotki tzw. Drugiego obiegu i podziemne i ulotki z opisywanego okresu. Nie zabrakło także politycznych dowcipów i humorystycznych rysunków, a także tekstów wierszy i piosenek nieznanych twórców o wydźwięku krytycznym wobec komunistycznych władz.
ISBN: 9788391318348
Kod paskowy: 9788391318348
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 37378
liczba stron: 358
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.0x24.5cm
Głębokość (mm): 23
Waga: 0.695
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka