Jacek Kuroń – najwybitniejsza być może, najciekawsza być może, najbardziej wielobarwna na pewno osobowość opozycji demokratycznej w latach 1964–1989. Niejednokrotny bywalec więzień i niejednokrotny minister w polskich rządach. Człowiek już za życia owiany legendą. To o nim opowiada ta książka, lecz też o krętej – choć przezroczystej – drodze Jacka od młodzieńczego zaangażowania w komunizm do heroicznej działalności na rzecz wolności Polski i wolności człowieka w Polsce. Dowiadujemy się wreszcie, skąd się wziął Jacek Kuroń. Z jakich tradycji rodzinnych czerpał swój system wartości. To opowieść o człowieku wielkiego serca, obfitej odwagi i szczególnego magnetyzmu. Umiał wyzwalać w ludziach to, co było w nich najlepsze. Fascynująca lektura.
Adam Michnik
niezwykle bolesna książka. Pisana bez znieczulenia. Jacek rozliczał się już sam ze swymi wyborami, błędami i upadkami,zawsze brzmiał w tych rozliczeniach namiętny i wielkoduszny romantyzm – jego nieszablonowy głos. Tutaj patrzymy na życie i los jednego z najważniejszych ludzi polskiej lewicy z dzisiejszego, bezwzględnego dystansu. Autorki, współtowarzyszki wielu jego bitew, kochają Jacka i pragną, aby pamięć o nim przetrwała jak najuczciwiej, w całej złożoności. Czy Jacek Kuroń poniósł klęskę? A może to, co było diamentem, zalśni z czasem jeszcze mocniej?
Agnieszka Holland
Jest to najbardziej drapieżna i dlatego najkorzystniejsza biografia Jacka Kuronia, jaką czytałem. Jej zaletą jest to, iż odbrązawia postać Jacka, stanowczo w odniesieniu do czasów stalinowskich. To jest doświadczenie pokolenia, dziś zapomniane lub przykryte frazesami. Będą pewnie tacy, którzy zakrzykną „zawsze to wiedzieliśmy", lecz nic nie wiedzieli, bo ich wtedy nie było na świecie.
Karol Modzelewski
Anna Bikont i Helena Łuczywo opowiadają o życiu Jacka Kuronia, który wyrósł w lewicowych tradycjach, a od zaangażowania w komunizm przeszedł do twardej opozycji, za co zapłacił dziewięcioma latami więzienia. Przez dziesięciolecia organizował działania wyrywające z systemu dyktatury obszary wolności, był współtwórcą KOR i Solidarności, w 1989 roku współtwórcą wolnej Polski. Autorki łączą warsztat historyka z piórem reportera. Pokazują środowisko, tradycje, klimat, w którym żył; ludzi, z którymi współpracował. Opowiadają o człowieku, jego zachowaniach, charakterze, doświadczeniach, sposobie bycia. Nie unikają spraw nieprzystępnych, grzechów Jacka,przeważnie przypominają jego ogromne dla Polski zasługi.
Andrzej Friszke
ISBN: 9788326827068
Kod paskowy: 9788326827068
Autorzy: Bikont Anna, Łuczywo Helena
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 28793
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 744
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.0x22.0cm
Głębokość (mm): 5
Waga: 0.77
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka