Przełożyła Krystyna Krzemieniowa
"Jak Feniks z popiołów [...] rodziła się świadomość kulturowa, szukając dla siebie miejsca pomiędzy dniem wczorajszym i jutrzejszym, tradycją i nowym początkiem, prowincjonalizmem i światowością".
(s. 5)
"Czas Trzeciej Rzeszy naznaczył mnie traumatycznie. Widziałem: jak z rasistowską arogancją silniejsi, o byczych karkach, prześladowali słabszych i z nich szydzili (...) Kiedy po studiach zacząłem pisać książki o tematyce kulturalno-historycznej, najgłębiej zajmowało mnie pytanie: jak wszystko to mogło się zdarzyć "kulturalnemu narodowi".
Hermann Glaser urodzony 28 sierpnia 1928 roku w Norymberdze. Studiował w Erlangen i w Bristolu w latach 1947-1952 germanistykę, anglistykę, historię i filozofię. W roku 1952 rozpoczął pracę nauczycielską. W latach 1964-1990 kierował Wydziałem Kultury i Oświaty w Norymberdze. Jego innowacyjne koncepcje i projekty w zakresie polityki kulturalnej zyskały obszerny rozgłos.
Jest autorem wielu książek i artykułów publicystycznych związanych tematycznie z pedagogiką, naukami społecznymi, historią i polityką kultury.
Do 1990 roku był Hermann Glaser Przewodniczącym Komitetu Kultury w Deutsche Stadtetag. Jest członkiem PEN-clubu, profesorem honorowym technicznego Uniwersytetu w Berlinie, prowadzi ożywioną działalność wykładowczą w kraju i za granicą.
Za twórczość publicystyczną otrzymał w roku 1993 Wielką Nagrodę miasta Norymberga.