"O monarchii konstytucyjnej i rękojmiach publicznych" jest najpełniejszym polskim tłumaczeniem podstawowych idei Benjamina Constanta, wykładem dotyczącym wielu aspektów postępowego państwa, jego systemu ustrojowego i prawnego.
Jest to katalog rękojmi władz publicznych, które w państwie takim muszą funkcjonować. Książka omawia w szczególności dwie najistotniejsze stworzone poprzez Constanta - formalne zasady ustrojowe: modyfikację Monteskiuszowskiego podziału władzy i zasadę wolności współczesnych, klasyczną wizję demokracji przedstawicielskiej stawianej przeciw kolektywistycznej demokracji bezpośredniej czy tzw.
demokracji partycypacyjnej. Dzieło Constanta jest jednym z nielicznych przykładów recepcji klasycznej europejskiej, czy transatlantyckiej myśli politycznej na ziemiach polskich, gdzie do dziś, choćby po ostatnim ćwierćwieczu reform społecznych, nie wykształciły się jej klasyczne kierunki.
Recepcję myśli Benjamina Constanta uosabiała opozycja domagająca się przestrzegania Konstytucji Królestwa Polskiego, oktrojowanej w 1815 r. Tak zwanym kaliszanom przewodzili Wincenty i Bonawentura Niemojowscy, z których pierwszy dokonał tłumaczenia dzieła na język polski, wplatając do tekstu nieco odniesień szczególnie znacznych dla polskiej rzeczywistości.
jeszcze z tego względu dzieło Constanta stanowi obecnie dla czytelnika klasyczne ujęcie systemu politycznego, gwarancji jego należytego funkcjonowania i wskazówek tego typu idei w ustroju społecznym współczesnej Polski.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.