Książka przedstawia dzieje NSZZ,,Solidarność" na Pomorzu Zachodnim od chwili narodzin ruchu w okresie sierpniowych strajków 1980 r. Do wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 r. Autor koncentruje się na sprawach lokalnych, nie unikając nawiązań do wydarzeń ogólnokrajowych, których centrum był Gdańsk.
dzięki czemu można prześledzić proces swoistego,,kolonizowania" szczecińskiego regionu poprzez gdańskie centrum, a także postawić pytanie, czy zjawisko to było dobre dla dynamiki ruchu i jego swoistości.
Autor stawia tezę, że wydarzenia w Szczecinie, przynajmniej w fazie wstępnej kształtowania się,,Solidarności" strajkowej, miały bardziej dojrzały charakter niż wydarzenia w Trójmieście. Wysuwane pod adresem władz komunistycznych żądania były odważniejsze, mniej spętane świadomością ograniczeń wynikających z opresyjnego charakteru systemu.
Organizację strajków cechowała większa efektywność niżeli na Wybrzeżu, a przywódcy protestu w pełni panowali nad tym, co dzieje się na terenie strajkujących przedsiębiorstw. Robert Kościelny - historyk, mieszka w Szczecinie.
Autor książek i artykułów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych. Napisał m.in. Rzeczpospolitą oskarżanych narodów (2003), Przedmurze chrześcijaństwa (2013), a także Dzieje reformacji w Polsce (2017).