W Kraju Warty polityka III Rzeszy wobec księży i wiernych dwóch największych kościołów chrześcijańskich była nad wyraz represyjna. Właśnie temu zagadnieniu poświęcona jest ta książka, której oryginalność polega na kompleksowym ujęciu tematu - losów Kościoła katolickiego i kościołów ewangelickich w Kraju Warty.
Dzięki dogłębnej analizie tworzyw archiwalnych znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej, Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i w zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi - powstała unikalna praca. Jej niezmiernie wyraźnym elementem jest analiza represji użytkowanych wobec środowiska polskich i propolskich pastorów ewangelickich jako następstwo ich antyfaszystowskiej, patriotycznej postawy.
Autor podjął się także opisania religii i Kościoła w interpretacji Adolfa Hitlera (na przykładzie Mein Kampf) i Alfreda Rosenberga, i porównania poglądów obu tych ideologów NSDAP w widocznych kwestiach wiary. Dla pasjonatów tematu bardzo ciekawe okaże się niewątpliwie omówienie związków nazistów z organizacjami okultystycznymi. W publikacji zostały opisane ponadto relacje pomiędzy Kościołem katolickim i kościołami protestanckimi a władzami III Rzeszy. Została ukazana struktura Kościoła katolickiego w Kraju Warty i polityka III Rzeszy wobec tego Kościoła i jego kapłanów. Autor scharakteryzował także strukturę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Kraju Warty oraz jego relacje z niemieckimi władzami państwowymi.
Książkę uzupełniają zdjęcia wybranych duchownych represjonowanych przez władze III Rzeszy.
Tytuł Prześladowania religijne w Kraju Warty Autor Kasper Sipowicz Wydawnictwo Księży Młyn Dom Wydawniczy EAN 9788377293089 ISBN 9788377293089 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 220 Format 165x234 mm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa