Mój lejtnant - to nie kolejny obraz wojny z zwycięskimi marszami i bohaterskimi wyczynami. To spojrzenie na sowiecką wojnę ojczyźnianą, na obronę Leningradu od we wnętrzu, nie z pozycji generałów i marszałków, lekką reką wysyłających do piekła całe armie, ale z okopów i transzei.
Na tle potworności wojny autor daje możliwość zwierzenia się zwykłemu lejtnantowi, jednemu z tych, o śmierci których oficjalne komunikaty zawiadamiały, jak o,,drobnych stratach w walkach lokalnych".
Na stronach książki w jednym ciele żyją każdy swoim życiem dwie rozmaite postaci: jeden młody - impulsywny, zuchwały, romantyczny, i drugi - mądry, znający wartość życia i potrafiący przeciwstawiać się okolicznościom.
I każdy ma swoją rację... Ta stanowczo prawdziwa i wzruszająca książka w większości oparta jest na wspomnieniach autora i jest jego swoistym rozrachunkiem z wojenną młodością, ideałami, wiarą w świetlaną przyszłość.,,Mój lejtnat" w 2012 został szanowany za najlepszą książkę w rosyjskim konkursie literackim,,Bolszaja Kniga".
W 2013 roku otrzymał tytuł najkorzystniejszej książki zagranicznej przetłumaczonej i wydanej w Chinach..,,Nie chciałem pisać o wojnie, miałem inne tematy, lecz moja wojna pozostawała nietkniętą, była jedyną wojną w historii drugiej wojny światowej, która toczyła się dwa i pół roku w okopach - poprzez 900 dni blokady.
Żyliśmy i walczyliśmy w okopach, chowaliśmy poległych, przeżyliśmy tam najcięższe chwile swojego życia". D. A.