Podstawy ideowe Ameryki formujeli emigranci europejscy. Stany Zjednoczone rodziły się jako wyraz marzenia o lepszym świecie, w opozycji do warunków społecznych, ekonomicznych i politycznych panujących w ówczesnej Europie.
Od swego zarania były i - co ważniejsze - wciąż pozostają krajem emigrantów, ludzi odrzuconych, wykluczonych ze swoich wspólnot naturalnych, z różnych powodów zmuszonych szukać szansy poza nimi. Nie pozostawało to w przeszłości i nie pozostaje też dziś bez wpływu na sposób formułowania i ergonomicznej realizacji polityki zagranicznej tego wielkiego kraju.
Jakie zatem są jej podstawy Czy Amerykanie skłonni są do działań w porozumieniu z innymi narodami i państwami, czy doświadczenie skłania ich raczej ku decyzjom jednostronnym Indywidualizm, a jednocześnie egalitaryzm, kapitalizm i wolność ekonomiczna, a zarazem przywiązanie do rządów prawa - to wartości, które wciąż jeszcze charakteryzują amerykańskie społeczeństwo i konstytuują wyjątkowość Stanów Zjednoczonych.
Dzięki nim Ameryka jest wciąż żywym projektem i marzeniem, wciąż ideą inspirującą i niebanalną dla milionów ludzi na całym świecie. Mimo symptomów kryzysu ekonomiczno-politycznego wywołanego typowo zaangażowaniem militarnym, Miasto wciąż lśni i przyciąga.